САЩ и Русия не сближиха позиции относно украинската криза и в ООН
Москва възнамерява да увеличи присъствието си на повече от 30 000 военнослужещи в Беларус, обяви американската посланичка Линда Томас-Грийнфилд
В Съвета за сигурност на ООН Русия и САЩ останаха на противоположно мнение относно украинската криза. За Вашингтон струпването на руски военни край границата с Украйна е "най-голямата опасност от война през последните десетилетия", а Москва обвини Вашингтон, че "раздухват истерия", предава БНР.
Заседанието на СС на ООН се състоя по искане на САЩ заради нарастващото опасение от предстоящо нахлуване в Украйна, въпреки че Кремъл отрича такива планове.
Русия се опита да блокира провеждането на заседанието - нейният посланик Василий Небензя обвини Съединените щати, че нагнетяват напрежението с искането за разискванията.
Американският посланик Линда Томас-Гринфийлд каза, че натрупването на войски оправдава срещата и допълни, че военното струпване е съчетано с "агресивна реторика" като част от ескалация, често наблюдавана от Русия след анексирането на Крим през 2014 г.
"Имаме доказателства, че Русия възнамерява да увеличи присъствието си на повече от 30 000 военнослужещи" в Беларус, близо до границата с Украйна, в началото на февруари", заяви тя на заседанието.
"Те ще се намират на по-малко от два часа на север от Киев", отбеляза още Линда Томас-Гринфийлд и допълни, че днес Русия е разположила в Беларус 5000 войници, включително специални сили, с ракети и с батареи за противовъздушна отбрана.
В изявление американският президент Джо Байдън заяви, че Съединените щати ще продължат диалога с Москва, ако Русия е искрена в изказванията си.
"Ако вместо това Русия реши да се оттегли от дипломацията и да атакува Украйна, Русия ще понесе отговорността и ще бъде изправена пред бързи и тежки последици", предупреди Байдън.
Той определи днешното заседание на СС на ООН като "ключова стъпка" в обединяването на света да говори в един глас и ад отхвърли употребата на сила.