Забраняват лаптопи и таблети в полетите до САЩ
САЩ и европейски държави ще обсъдят днес разширяване на обхвата на американската забрана за внасяне на лаптопи и таблети в пътническите самолети за САЩ.
Близо 65 милиона души годишно пътуват между Европа и Северна Америка. Над 400 полета ежедневно свързват двата континента. Много от тези пасажери пътуват по работа и разчитат на електронните си устройства, за да работят по време на полет, отбелязва АП, цитирана от БТА.
Авиопревозвачи казват, че е само въпрос на време забраната да бъде въведена, но това породи тревога сред представители на Европейския съюз, които искат да научат повече за евентуални нови заплахи, както и за смущенията, до които ще доведе този ход.
Не е ясно и доколко е безопасно да се държат в багажното отделение толкова много електроники с леснозапалими литиеви батерии.
Експерти казват, че е по-лесно да се активира бомба в пътническия салон и че е нужна по-малка взривна сила да се свали самолет, отколкото ако експлозивът се намира в багажното. Освен това чекираният багаж преминава през по-щателни проверки, отколкото ръчният.
Подобна забрана САЩ въведоха в края на март по отношение на самолети, идващи от 10 големи летища в Йордания, Египет, Турция, Саудитска Арабия, Мароко, Катар и ОАЕ. Забраната важи за полетите от Аман, Кувейт, Кайро, Истанбул, Джеда, Рияд, Казабланка, Доха, Дубай и Абу Даби.
Сериозно пострадаха близкоизточните авиолинии. Най-голямата авиокомпания в региона "Емирейтс" се оплака от голям спад в печалбите заради намалялото търсене на билети за САЩ и разходите по предоставяне на лаптопи по време на полет за някои пътници.
Великобритания последва примера на САЩ и въведе забрана за внасяне на лаптопи и таблети на полетите от Турция, Ливан, Йордания, Египет, Тунис и Саудитска Арабия.
Премиерът на Австралия Малкълм Търнбул заяви днес, че също обмисля да наложи такава мярка, но отказа да назове причината.
"Като премиер, защитаващ нашата национална сигурност и интерес, трябва да бъда предпазлив и дискретен по въпросите в областта на националната сигурност. Моята работа не е да правя спекулативни коментари по медиите", каза Търнбул.
Австралия "ще работи в тясно сътрудничество с партньорите си по света" по безопасността на въздухоплаването.
Търнбул не каза дали класифицираната информация, която американският президент Доналд Тръмп е споделил преди дни с руски представители, е била доверена и на Австралия. Той увери, че двете страни обменят разузнавателна информация и не се притеснява, че друга страна би могла да има по-привилегирован достъп до американските разузнавателни данни от Австралия.