Русия използва за първи път във войната в Украйна хиперзвукова ракета "Кинжал" (видео)
Говорителят на руското МО ген. Игор Конашенков съобщи, че е унищожен подземен склад за боеприпаси в Делятин
Руските военновъздушни сили съобщават, че са унищожили ракетен арсенал в украинската Ивано-Франкивска област с хиперзвукова ракета.
Ракетата "Кинжал" е поразила и унищожила подземен склад за боеприпаси в Делятин в Югозападна Украйна вчера, съобщи днес говорителят на руското министерство на отбраната генерал Игор Конашенков.
Информацията не може да бъде потвърдена, но ако е вярна, това ще е първият случай от началото на войната, в който Русия съобщава за използването на новата си балистична ракета "въздух-земя". Това ще бъде и първото бойно използване на ракетата, заявиха от министерството.
Ракетите "Кинжал" се изстрелват от изтребители МиГ-31 и според Русия могат да поразяват цели на разстояние до 2 000 км. Хиперзвуковите ракети превишават няколко пъти скоростта на звука и летят със скорост над 6000 километра в час.
Ген. Конашенков също така информира, че руските сили за използвали противокорабна ракета "Бастион" за атакуване на украински военни цели близо до черноморското пристанище Одеса. Русия за първи път използва "Бастион" по време на военни действия в Сирия през 2016 г., припомня Асошиейтед прес.
Разчистването на невзривени боеприпаси в Украйна ще отнеме години
Украинският министър на вътрешните работи Денис Монастирски заяви, че обезвреждането на невзривените боеприпаси ще отнеме години, след като руската инвазия приключи, съобщи Асошиейтед прес.
В интервю за АП Монастирски заяви, че страната ще се нуждае от помощ от Запада, за да осъществи мащабното начинание след войната.
"Огромно количество снаряди и мини са били изстреляни по Украйна и голяма част от тях не са се взривили. Те остават под развалините и представляват реална заплаха", каза Монастирски в украинската столица Киев. "Обезвреждането им ще отнеме години, а не месеци".
В допълнение към невзривените руски боеприпаси украинските войски са поставили мини на мостове, летища и други ключови места, за да попречат на руснаците да ги използват.
"Ние няма да можем да премахнем мините от цялата тази територия, затова помолих нашите международни партньори и колеги от Европейския съюз и САЩ да подготвят групи от експерти, които да разминират районите на бойните действия и съоръженията, които са били подложени на обстрел", каза Монастирски пред АП.
Той отбеляза, че оборудването за разминиране на министерството му е оставено в Мариупол, обсаден пристанищен град с 430 000 души население, който е подложен на непрестанен обстрел през по-голямата част от войната.
"Загубихме 200 единици оборудване там", каза Монастирски.