Румъния не е от страните, през които ще преминава газопроводът, посочи Милер, припомняйки, че в момента маршрутът на "Южен поток" е планиран през България, Сърбия и Унгария. "Румъния проявява интерес. Това може би няма да бъде непременно транзитен газопровод, а по-скоро морско разклонение за Румъния от територията на България", уточни Милер.
Президентът на Газпром посочи, че към проекта "Южен поток" интерес проявява и Хърватия. През втората половина на октомври - началото на ноември се планира среща с еврокомисаря за конкуренцията Нели Крус по въпроса за придобиването от Газпром на дял от 50 процента от австрийския газоразпределителен център и газохранилище Баумгартен. Милер определи Европейската комисия като "надстроечна структура на пазара", отбелязвайки, че Газпром заедно с други страни се явява доставчик на природен газ за европейските потребители и Комисията е длъжна да съгласува действията си с интересите на тези потребители.
Южен поток е един от основните газотранспортни проекти на Русия. Според плановете тръбата ще започне от Русия към България по дъното на Черно море, а след това ще има две разклонения. Едното ще доставя газ на Гърция и на Южна Италия, а второто - на Сърбия, Унгария и Австрия. Трасето на газопровода засега не е окончателно определено. Стойността на проектирания газопрово, по който се планира да се транспортират 63 милиарда кубични метра синьо гориво, е близо 20 милиарда евро. С изграждането му са се заели Газпром и италианската Ени (EnI), отбелязва украинското елекронно издание. Заради газовия конфликт между Русия и Украйна през януари 2009 година за две седмици бяха прекъснати доставките на руски газ за редица европейски страни.