Разследването за импийчмънт срещу Тръмп - рискован залог на демократите
Опитът за отстраняване на президента е обречен на неуспех
Разследването за импийчмънт срещу президента на САЩ Доналд Тръмп е рискован политически залог на демократите. Опитът за отстраняване на Тръмп е обречен на неуспех, но може да помогне на Демократическата партия да завоюва Белия дом на изборите догодина. Той обаче може да има и обратен ефект, като сплоти и мобилизира републиканците на президента.
Предизвестен изход
Чисто процедурно, изходът от процеса за отстраняване на Тръмп, обвинен от Камарата на представителите в злоупотреба със служебно положение и възпрепятстване на работата на Конгреса, изглежда предизвестен. Очаква се другата седмица контролираната от демократите долна камара на Конгреса да одобри обвинителния акт срещу президента републиканец. Процесът за импийчмънт ще се състои в Сената, вероятно в началото на януари. Изходът и от това гласуване изглежда предизвестен - за да стане Тръмп първият отстранен президент в историята на Съединените щати, ще е необходимо квалифицирано мнозинство от две трети в горната камара на Конгреса, а там републиканците на президента имат мнозинство.
Както писа сп. "Икономист", ако и един конгресмен се отклони при някое от гласуванията от партийната линия, това ще бъде новина, така че е немислимо президентът да бъде признат за виновен. Разследването за импийчмънт, на което станахме свидетели през последните три месеца, няма да повлияе на републиканците и ще остави избирателите разделени, а Тръмп - на поста, прогнозира авторитетното британско издание.
Правните аргументи нямат значение
Преподаватели по право, поканени от демократите на изслушванията в Камарата на представителите в началото на този месец, казаха, че процедурата по импийчмънт е юридически оправдана. "Ако не може да бъдат повдигнати обвинения на президент, който използва своята власт за лични цели, то тогава ние вече не живеем в демокрация, а в монархия или диктатура", коментира професорът в Харвард Ноа Фелдман, цитиран от Франс прес.
Правните аргументи обаче като че ли нямат значение за нито един от двата лагера в свръхполяризираната страна, а и американците в огромното си мнозинство са предварително предубедени, най-вече по партийна линия, дали Тръмп трябва да бъде отстранен от поста.
Демократите категорично твърдят, че президентът е нарушил закона и е негоден за поста. Републиканците, без да се спират подробно на самата същност на обвиненията, критикуват своите политически съперници, че се опитват да поставят под съмнение "присъдата" на избирателите от 2016 г. - теза, която не е правно издържана, тъй като по нейната логика всички президенти са демократично избрани и процедурата по импийчмънт, предвидена в конституцията, никога не би била приложима.
"Просто шоу"
Усреднени данни на специализирания сайт RealClearPolitics от различни проучвания показват красноречиво колко разделена е Америка по въпроса - по 46,5 процента от гражданите на САЩ са за и против отстраняването на Тръмп. При това около три четвърти от демократите подкрепят импийчмънт на президента, докато приблизително толкова от републиканците са против.
Едни го обичат, други го мразят, но избирателите казват, че изслушванията за импийчмънт няма да променят мнението им за Тръмп, обобщава Ройтерс. В свой анализ агенцията нарича изслушванията "просто шоу".
Самият стопанин на Белия дом през последните седмици си възвърна увереността, като отрече отправяните му обвинения, отказа да бъде изслушан в Конгреса и оприличи разследването за импийчмънт на операция, вдъхновена от партийни интереси - стратегия, която като цяло се увенча с успех, отбелязва Франс прес.
Част от политическите борби
И след като процесът за импийчмънт на президента републиканец, обвинен от демократите в оказване на натиск върху Украйна да разследва неговия потенциален съперник на изборите през ноември догодина Джо Байдън, изглежда обречен, какъв тогава е смисълът от него? Отговорът е очевиден - той е част от политическите борби в дълбоко разделения Вашингтон. Още повече че през февруари започват първичните избори на двете водещи партии, а през ноември американците ще гласуват за президент и Конгрес.
Една от водещите фигури в разследването, демократът Адам Шиф, председател на комисията по разузнаването към Камарата на представителите, заяви, цитиран от Би Би Си, че да не се предприемат действия срещу Тръмп, означава да му бъде позволено да "измами още един път" през 2020 г.
"Американците не са съгласни с тази явна политическа пристрастност, но демократите поставят този политически театър, защото нямат жизнеспособен кандидат", отвърна Брад Парскейл, мениджърът на предизборната кампания на президента.
Твърде рано е за прогнози за изборите догодина
И други водещи републиканци лансираха тази теза. Частични избори миналия месец обаче донесоха поражения на партията. Особено болезнена бе загубата на подкрепения лично от президента губернатор на Кентъки. През 2016 г. Тръмп победи в южния щат кандидата на демократите Хилари Клинтън с близо 30 процента.
Анализатори обаче предупреждават да не се правят генерални изводи. В САЩ избори с избори не си приличат и всеки път натежават специфични въпроси. По-притеснителен за Тръмп е наблюдаваният отлив на избиратели от работническите предградия - някога традиционен електорат на демократите, който бе от ключово значение за победата му преди три години.
Отново по усреднени данни на RealClearPolitics от различни проучвания, президентът републиканец би загубил на изборите през ноември 2020 г. срещу всеки от основните си потенциални съперници демократи - с 9,9 процента от Джо Байдън, с 8,5 процента от Бърни Сандърс, със 7,3 процента от Елизабет Уорън и с 4 процента от Пийт Бутиджидж. През 2016 г. обаче допитванията отреждаха сигурна победа на Хилари Клинтън. А и тогава тя така или иначе спечели т. нар. народен вот.
Нещо повече, предвид непряката система на избиране на президент в САЩ, от ключово значение ще бъде изходът от надпреварата в традиционно колебаещите се щати, които минават от едни ръце в други. Все още е твърде рано да се каже категорично кои въпроси ще бъдат от решаващо значение там. Републиканците на Тръмп вероятно ще бъдат мобилизирани от опита за импийчмънт. Все още не е ясно в каква степен ще успеят демократите да обединят опонентите на всяващия дълбоко разделение президент, които никак не са малко.
Ключът е в това кой ще е кандидатът на демократите
Ключът за сплотяването на противниците на Тръмп, и за евентуално негово поражение, е в това кой ще е кандидатът на демократите. Засега фаворити за президентската номинация на партията са умерените Джо Байдън и Пийт Бутиджидж и прогресивните Елизабет Уорън и Бърни Сандърс.
Не е ясно как ще се отрази опитът за импийчмънт на Тръмп на Байдън, който според проучванията има най-добри шансове да победи президента. Разследването бе предприето заради натиска, оказан от Тръмп върху Украйна да разследва сина му Хънтър Байдън - юрист и лобист, заемал доходоносен пост в управителния съвет на украинска газова компания. В това не е имало нищо незаконно, но цялата история носи рискове за имиджа на Джо Байдън и евентуално може да бъде използвана от неговите опоненти.
Левите Сандърс и Уорън са с добри шансове да спечелят номинацията на демократите, но хипотетично ще отблъснат част от противниците на Тръмп.
Бившият президент демократ Барак Обама предупреди съпартийците си да не отиват прекалено вляво в политически план, тъй като "обикновените американци" не искат да "развалят напълно системата". "Зависи какво разбирате под разваляне на системата", отвърна му сенатор Бърни Сандърс, който се самоопределя като демократичен социалист и прогресивен.
На този фон, бившият кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг изненадващо обяви кандидатурата си в края на ноември, аргументирайки се, че Сандърс и Уорън "не са добре позиционирани" да победят Тръмп. Хилари Клинтън, която бе обявила, че повече няма да се кандидатира за президент, наскоро също загатна, че може да промени решението си.
Едно е сигурно - борбата на президентските избори в САЩ вече е започнала и ще набира все по-голяма скорост. Ако излъчат авторитетен и способен да обедини широки кръгове кандидат, демократите имат всички шансове да победят Тръмп. Това обаче съвсем не е сигурно.