Решението на Русия за Донецката народна република и Луганска народна република ще бъде взето днес. Това заяви президентът на Русия Владимир Путин, съобщиха ТАСС и РИА Новости. 

Днес ръководителите на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики - Денис Пушилин и Леонид Пасечник, се обърнаха към Владимир Путин с молба за признаване на независимостта на ДНР и ЛНР. 

"Уважаеми колеги, чух вашето мнение. Решението ще бъде взето днес", каза Путин, като благодари на членовете на Съвета за сигурност, които взеха участие в срещата. В нея участваха и външният министър Сергей Лавров, министърът на отбраната Сергей Шойгу, министър-председателят Михаил Мишустин и други членове на Съвета.

Путин посочи, че заплахата за Русия значително ще нарасне, ако Украйна се присъедини към НАТО.

Цитиран от ТАСС, руският президент подчерта, че Съветът за сигурност обсъжда въпроса за признаването на независимостта на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики, а не въпроса за влизането им в състава на Русия.

По време на заседанието бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви, че може да се наложи Москва да признае независимостта на двете отцепили се републики в Източна Украйна, ако обстановката там не се подобри, което той смята за малко вероятно, предаде Ройтерс.

Медведев, който сега е заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, каза пред Путин, че според него мнозинството руснаци биха подкрепили независимост на двете области, в които живеят около 800 000 руски граждани.

Министърът на отбраната Сергей Шойгу пък изрази опасения за ядрено оръжие у Украйна.

През последните дни ситуацията в Донбас ескалира - Киев игнорира споразуменията, съсредоточи по-голямата част от армията на линията на съприкосновение и редовно обстрелва опълченците, включително с използване на забранена техника, твърдят руските медии. 

Поради заплахата от нахлуване на Украйна в самопровъзгласилите се републики, жени, деца и възрастни хора започнаха да се евакуират в руските региони. Обявена е обща мобилизация.

Конфликтът в Източна Украйна продължава от осем години, като през това време, според ООН, над 13 000 души са станали жертви, а около 44 000 са ранени. Деескалацията се обсъжда на срещите на контактната група. За основа са взети споразуменията от Минск, които предвиждат конституционна реформа, прекратяване на огъня и изтегляне на тежките въоръжения от линията на съприкосновение.

Напрежението в Донбас се подклажда от САЩ и други страни от НАТО, които вкарват оръжие в Украйна и изпращат там военни инструктори. Москва многократно призоваваше за спиране на доставките на оръжие, тъй като това може да провокира Киев във военни приключения, твърдят още руските медии. 

Западните страни и Украйна твърдят обратното - че Русия е агресорът.

Властите в Украйна отричат да са започвали офанзива и обвиняват Русия в провокация на фона на все по-тежката размяна на артилерийски огън по линията на контакт, разделяща двете страни в конфликта.