Руският президент Владимир Путин пристигна днес в Казахстан, където ще участва в среща на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), предаде ТАСС, цитирайки съобщение, публикувано на сайта на Кремъл.

Основната програма на форума е предвидена за утре. Програмата включва обсъждане на международния и регионален дневен ред, както и подписване на 24 документа, пише БТА.

Днес Путин ще разговаря с най-малко шестима държавни ръководители, сред които президентите на Турция и Китай, Реджеп Тайип Ердоган и Си Цзинпин. Той ще се срещне също с лидерите на Азербайджан, Казахстан, Монголия и Пакистан.

Утре Путин ще разговаря с изпълняващия длъжността президент на Иран Мохамад Мохбер. Не са изключени и други срещи, съобщиха още от Кремъл.

Китайският президент също вече пристигна в Астана и се срещна с казахстанския си колега в президентския дворец, съобщава ТАСС.

В казахстанската столица пристигна и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Очаква се той да участва в срещата на върха, като се включи в среща във формата ШОС+, съобщава казахстанската новинарска агенция Казинформ.

"Изправени сме пред екзистенциални предизвикателства - от задълбочаваща се климатична криза и засилващи се конфликти до глобална криза на разходите за живот, нарастващо неравенство и сериозни технологични сътресения. Сега е време да се обединим и да работим заедно в условията на нарастващо разделение. За справяне с предизвикателствата, пред които сме изправени, са необходими ефективни международни институции", се казва в интервю на Гутериш за Казинформ.

Генералният секретар на ООН подчерта, че климатичната криза и недостигът на вода са два проблема, които могат да окажат сериозно влияние върху Централна Азия.

ШОС е създадена през 2001 г. по инициатива на Русия и Китай, за да гарантира сигурността в Евразия, отбелязва Ройтерс. Постоянните членове на организацията са Казахстан, Индия, Китай, Киргизстан, Пакистан, Русия, Таджикистан, Узбекистан и от миналата година - Иран. Общо те представляват половината от световното население. Тази година към тях ще се присъедини и Беларус. Решението беше обявено на срещата на върха на ШОС през 2023 г.

На миналогодишната среща на върха, която се проведе във видеоконферентен формат, организацията разкритикува отрицателните последици от "едностранното и неограничено разширяване на глобалните системи за противоракетна отбрана от определени държави или групи държави", без да спонеме изрично разширяването на НАТО и западната военна помощ за Украйна, отбелязва Ройтерс.

ИЗБРАНО