Изявление на Кремъл по въпроса е цитирано от Асошиейтед прес и БТА.

В телефонен разговор по инициатива на Германия руският президент е казал на Меркел, че Украйна не проявява желание да подпише договор за руските газови доставки през тази зима.

Това "застрашава транзита към Европа", е добавил той.

Москва е предупреждавала, че Украйна може да отклони за себе си руски газ, който е предназначен за европейски клиенти, отбелязва АП.

В разговора са били обсъдени също уреждането на конфликта в Източна Украйна и положението в Сирия, предаде ТАСС.

Европейската комисия се стреми на всяка цена да запази транзита на газ през Украйна след 2019 г., отбеляза по-рано тази седмица външният министър на Русия Сергей Лавров.

При посещението си в Белград Лавров подчерта, че редица европейски страни разбират "целия абсурд на сегашната ситуация": ЕС поставя на преден план не икономическите интереси на своите членки, а "идеологизирани постулати".

Изкуственото настояване на всяка цена да се запази транзитът (на газ) през Украйна след 2019 г. даже с цената на загуби за Русия и ЕС, е най-отявленият пример за това, каза министърът.

Украйна не може да купува газ от Газпром без допълнително споразумение (към договора от 2009 година - бел. БТА), а такова не е подписано, каза след неуспешните тристранни преговори (Русия - Украйна - ЕС) миналата седмица в Брюксел ръководителят на Нафтогаз Андрий Коболев.

Украинската страна обаче заяви, че европейските потребители могат да бъдат спокойни.

Газпром е готов да предостави газ на Украйна, която е готова да купи от 1,5 до 4 милиарда кубични метра газ, съобщи преди срещата руският министър на енергетиката Александър Новак.

АНКЕТА: Очаквате ли нова газова криза?