Протестиращи обградиха бразилското посолство в София заради пожарите в Амазония
Унищожената от огъня и нерегламентираната сеч площ вече се равнява на целия Балкански полуостров
Двама български демонстранти бяха поканени на среща с бразилския посланик, след като голяма група граждани обградиха входа на посолството в София. Те изразиха своя протест срещу политиката на южноамериканската страна на фона на унищожителните пожари в Амазония. Демонстрантите припомниха, че огънят е унищожил площ колкото Балканите.
Те поискаха оставката на държавния глава Жаир Болсонаро, който многократно е призовавал за "усвояване" на тропическите масиви и който днес коментира, че може еколозите да са подпалили горските пожари с цел да го компрометират.
"Фора Болсонаро! ("Болсонаро вън" на португалски-б.р.)", скандираха младите участници в протеста, които носеха и плакати и обгорени трупчета
Според тях случващото се в Бразилия е нелепо, тъй като без своите "бели дробове" планетата ни е обречена. Унищожената от огъня и нерегламентираната сеч площ вече се равнява на целия Балкански полуостров, коментира пред bTV гражданин.
Бразилският президент Жаир Болсонаро, който е подложен на силен международен натиск заради пожарите в Амазонка, заяви днес, че обмисля да прати армията да ги гаси, предават Франс прес и БТА.
Късно снощи Болсонаро събра на кризисно заседание редица министри, сред които тези на околната среда и на отбраната, в момент, когато международната общност настоява бразилското правителство да спаси най-голямата тропическа гора в света.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че Болсонаро е излъгал, че е ангажиран с опазването на околната среда, и обяви, че Франция се противопоставя на спорното споразумение за свободна търговия между ЕС и южноамериканския търговски блок Меркосур.
По данни на бразилския Национален институт за космически изследвания от началото на годината до 22 август в Бразилия са регистрирани 76 720 горски пожари - с 85 процента повече от същия период на миналата година. 52 процента от тях засягат Амазонка, където са унищожени над 1,8 милион хектара горски площи.
Ирландия също заплаши да гласува против търговското споразумение ЕС-Меркосур, ако Бразилия не защити обхванатата от пожари Амазонска гора.
"Няма начин Ирландия да гласува за споразумението за свободна търговия между ЕС и Меркосур, ако Бразилия не спазва ангажиментите си за защита на околната среда", каза ирландският премиер Лио Варадкар.
"Силно съм обезпокоен от рекордните равнища на разрушения, които са причинила пожарите в Амазонската гора тази година", добави той.
Правителството на Испания изрази безпокойството си от пожарите в Амазония и предложи на Бразилия помощта си за борбата с тях, предаде ТАСС.
Мадрид е постоянен контакт с бразилското правителство и предложи съдействието си, каза говорителката на испанското правителство Исабел Селаа.
Неколкостотин активисти природозащитници демонстрираха пред бразилското посолство в Париж, подобен протест имаше и в Лондон, където демонстрантите призоваха Болсонаро да защити тропическата гора в Амазония, предаде Ройтерс.
Демонстрантите във френската столица носеха табели с надпис "Болсонаро вън!"
Вчера Болсонаро реагира гневно на безпокойството заради пожарите в Амазония, изразено от Макрон и от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, и ги обвини, че се месят във вътрешните дела на Бразилия.
Президенти, певци, артисти, спортисти споделиха в социалните мрежи информации за големите пожари в Амазония, но използвайки без да си дадат сметка, стари снимки към тях, отбелязва Франс прес.
Френският президент Еманюел Макрон допълни туита си по повод пожарите със снимка, която се оказа дело на американския фотограф Лорън Макинтайър, починал през 2003 г. Това означава, че снимката е най-малкото отпреди 16 години. Бразилският президент Жаир Болсонаро не пропусна да разкритикува Макрон за тази неточност.
Президентът на Чили Себастиян Пинера използва пък снимка, датираща от 2013 г.
Актьорът Леонардо ди Каприо публикува две снимки, едната като тази публикувана от Макрон, а втората датираща от 2016 г. Снимката, която разпространи актьорът Джейдън Смит пък датираше от 1989 г.
Тенисистът Новак Джокович публикува снимка също датираща от 1989 г., също както и пилотът от Формула 1 Луис Хамилтън. Португалският футболист Кристияно Роналдо пък публикува снимка от 2013 г.
Грешки допуснаха и певците Рики Мартин и Камила Кабело, публикували снимката на Макинтайър. Мадона пък допълни публикацията си за пожарите със снимка от 1989 г., призовавайки президента Болсонаро да промени политиката си, а международната общност да се събуди.