Най-малко 150 000 души се събраха пред парламента в южнокорейската столица Сеул, според агенция Йонхап, за да поискат от президента Юн Сук-йол да подаде оставка. В сградата на законодателния орган пък депутатите гласуваха предложението за импийчмънт на Юн, но то не бе прието.

Всички снимки ВИЖТЕ ТУК>>>

"Полицията изчисли, че около 149 000 души са се присъединили към митинга до 17:30 ч. (08:30 ч. по Гринуич), а организаторите казаха, че участниците са един милион души", съобщи южнокорейската информационна агенция, цитирана от БТА.

Депутатите от управляващата партия в Южна Корея - "Силата на народа" (СН), бойкотираха днешното гласуване в парламента на страната за импийчмънт на президента Юн Сук-йол, предаде Ройтерс.

Причина за внесения за гласуване от опозиционната Демократическа партия вот на недоверие беше военното положение, което държавният глава въведе тази седмица и впоследствие отмени, а днес се извини публично на нацията.

Парламентаристите от СН напуснаха вкупом пленарната зала, като там по време на дебатите, предшестващи импийчмънта, остана само един техен представител.

Това породи съмнения дали вотът на недоверие ще събере нужното мнозинство, за което опозицията се нуждае от поне 8 гласа от СН.

Снимка: БТА/АР

Депутатите от управляваща партия напуснаха, след като с техните гласове "против" бе отхвърлен законопроектът за разследване на първата дама Ким Кьон-Хи. Докато те се излизаха от пленарната зала, техни политически опоненти крещяха и ги ругаеха, предава Ройтерс.

Снимка: БТА/АР

При така създалата се ситуация Юн Сук-йол избегна процедура по импийчмънт в южнокорейския парламент. Предложението не успя да събере необходимите депутатски гласове и беше обявено за невалидно от председателя на парламен У Уон-шик.

Снимка: БТА/АР

В гласуването участваха 195 депутати при необходими 200 гласа "за" от общо 300, за да бъде задействана процедурата по отстраняване на Юн.

Снимка: БТА/АР

Спешна среща се състоя по-рано днес между лидера на управляващата в Южна Корея Хан Дон-ху и министър-председателя на страната Хан Дол-су, непосредствено преди гласуването в парламента за импийчмънт на президента Юн Сук-йол, предаде южнокорейската новинарска агенция Йонхап.

Президентът на Южна Корея се извини по-рано, но не пожела да подаде оставка заради обявеното от него военно положение.

Снимка: БТА/АР

Юн Сук-йол поднесе публично извинения в излъчвано в национален ефир обръщение към нацията, часове преди парламентът да гласува импийчмънт срещу него.

Юн каза, че няма да се опитва да избегне правна или политическа отговорност за обявеното военно положение, като добави, че ще следва насоките на своята партия за разрешаване на политическата криза, причинена от неговия ход, включително "по въпроси, свързани с престоя ми на поста". Същевременно той заяви, че решението му е било "родено от отчаяние".

Речта е първата публична поява на президента, след като въведе продължило шест часа военно положение, отменено от самия него поради натиска на парламента.

Снимка: БТА/АР

"Наистина съжалявам и бих желал искрено да се извиня на хората, които бяха шокирани", заяви Юн Сук-йол.

След изявлението на държавния глава ръководителят на управляващата Народна Партия Хан Дон-ху заяви, че президентът вече не може да упражнява обществените си задължения и неговата оставка е вече неизбежна.

Снимка: БТА/АР

Лидерът на основната опозиционна Демократическа партия Ли Дже-мьон заяви, че ще положи големи усилия да прекрати предсрочно мандата на Юн Сук-йол, както и че неговото политическо съществуване представлява опасност за нацията.