Правозащитник: Ако самолетът не беше кацнал в Омск, Навални щеше да е мъртъв
Кацането било заявено на едно летище, но било извършено на друго от съображения за сигурност
Здравословното състоянието на критика на Кремъл Алексей Навални след транспортирането му днес в Германия за лечение е силно обезпокоително, каза правозащитникът Яка Бизил - основател на фондация "Кино за мир", организирала прехвърлянет му от Русия.
Роденият в Словения активист и филмов продуцент говори пред журналистите пред берлинската болница "Шарите", където бе приет руският опозиционер, който е в кома с предполагаемо отравяне, макар руските лекари да отричат това. Според тях става дума за сериозно нарушения на обмяната на веществата, като било възможно рязко падане на кръвната захар на 44-годишния Навални.
"Получихме съвсем ясно съобщение от лекарите, че ако не е било спешното кацане на самолета (с който е летял към Москва, след като пил чай на летището в Томск - б.р.) в град Омск, и не беше приет в болница, Навални щеше да е мъртъв", отбеляза обаче днес Базил.
Правозащитникът допълни, че повече информация за състоянието му могат да дадат лекарите и семейството.
Все пак "Билд" отбелязва, че Бизил по-рано е казал, че състоянието на Навални по време на полета и след кацането на самолета в Берлин е стабилизирано.
За момента болница "Шарите" не е давала информация за пациента. В изявление по-рано тя посочи, че ще започне да съобщава как се развиват нещата, щом приключат изследванията и след като се консултира със семейството му, уточнявайки, че това може да отнеме известно време.
"Превозването на Навални в Берлин е организирано от частни лица. Германското правителство беше информирано, но не участва в изпращането на самолета", каза още Бизил пред медиите.
Според него изказването на германския канцлер Ангела Меркел, която при посещение във Франция през седмицата изрази готовност страната й да окаже помощ на Навални, е било от голямо значение.
Правозащитникът подчерта, че германските власти са се погрижили за аспектите, свързани с гарантиране на сигурността.
"Германия удържа на думата си и направи всичко, за да стане транспортирането на Навални възможно. Официално участие на германското правителство обаче не е имало", допълни той.
Кацането на самолета е било заявено летище Шьонефелд в Берлин, но кацна на летище Тегел, по съображения за сигурност, съобщава вестник "Билд".
Изключително важно е да се установи защо Алексей Навални е изпаднал в кома, заяви междувременно днес германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, след като руският опозиционен активист бе докаран в Берлин за лечение, предаде ДПА.
"Надявам се, че всички, които могат да допринесат за откриването на отговора на този въпроси наистина ще го направят", изтъкна той в кулоарите на Залцбургския фестивал в Австрия.
"Бих искал господин Навални да се възстанови не само бързо, но и напълно, да си върне здравето, за да продължи да работи", добави германският държавен глава.
Лекарите, които се борят за живота на Алексей Навални, същите, спасили друг виден противник на Кремъл, който бе отровен - членът на "Пуси Райът" Пьотр Верзилов. Преди 2 години той беше докаран спешно от Москва, след натравяне с неизвестни субстанции.
През 2014 г. бившата министър-председателка на Украйна Юлия Тимошенко беше приета за лечение в "Шарите" заради проблеми с гърба и опорно-двигателната система. Преди това тя беше лекувана в Украйна от лекари на берлинската болница, след като страдаше от проблеми с гръбнака, докато беше в затвора.
Болница "Шарите" обхваща 17 медицински центъра и 100 клиники, разполагащи с около 3000 легла. В нея работят близо 15 500 души, включително 4500 лекари.