И.д президентът Олександър Турчинов описа като "особено опасна" ситуацията в Донецка и Луганска области и допълни, че силовите структури в двете области не могат да контролират ситуацията, предаде УНИАН.

По думите му, наблюдават се опити за дестабилизиране на ситуацията и в Харковска, Одеска, Херсонска, Николаевска и Запорожка област.

Поддръжници на самопровъзгласилата си Донецка народна република завзеха редица кметства и полицейски участъци.

Украинските милиционери, обсадени в местно МВР в Луганск, снощи напуснаха сградата и оставиха оръжието си на проруските демонстранти.

В 22.40 часа местно време трийсетина милиционери преминаха в индианска нишка между две редици цивилни и въоръжени мъже, после се качиха на автобус, който бе дошъл да ги вземе, съобщи Франс прес от мястото на събитието, предаде БТА.

"Връщайте се вкъщи!", викаше им тълпата.

Вижте снимки >>

Съдбата на оръжейната стана обект на няколко часа преговори.
Към 21.00 часа един от лидерите на бунтовниците заяви пред тълпата, по мегафон:

"Оръжията ще минат под контрола на народната милиция на Луганск. Ние ще обезопасим тези оръжия".

Малко преди това той увери милиционерите в сградата, че никой няма да ги докосне и че те могат спокойно да излязат.

Обсадата започна в ранния следобед вчера, след като демонстрантите превзеха без пушка да пукне местната администрация, областната управа и регионалната телевизия.

Анатолий Науменко бе избран за „народен началник на полицията”, предаде РБК Украйна, цитирана от "Фокус".

По-рано представител на сепаратистите съобщи, че началникът на полицията в Луганск Владимир Гуславский е подписал молба за напускане.

Привърженици на федерализацията на Украйна превзеха сградата на Кировския районен съвет в град Донецк, съобщи местната "Обществена телевизия", цитирана от ИТАР-ТАСС.

В град Горловка, на 40 км северно от Донецк, проруски сепаратисти окупираха сградата на градския съвет и районното управление на милицията, съобщи украинският информационен портал "Остров".

Въоръжен отряд от Крим, за който се предполага, че се ръководи от руски командир, на практика е установил военна столица в Славянск, пишат регионални медии, цитирани от "Фокус".

Сепаратисти превзеха сградата на градския съвет в Первомайск, също в Луганска област.
Над зданието бяха издигнати знамената на Русия и на самопровъзгласилата се Луганската народна република.

Междувременно бе съобщено, че спецчастите на МВР и антитерористичният център са премахнали два блокпоста на сепаратистите в района на село Черкаское в Славянския район на Донецка област и в района на Славянск.

В Донецк бяха уволнени началниците на Киевския и Ленинския районни управления на полицията, които допуснаха сблъсъци по време на акцията в подкрепа на единството на Украйна на 28 април, предаде украинското издание „Лига”.