Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Близкия изток ще трябва да плати жестока цена, ако заложниците, държани в ивицата Газа, не бъдат освободени преди встъпването му в длъжност на 20 януари, предадоха Ройтерс и БТА.

При смъртоносната си атака срещу Израел през 2023 г. водените от палестинската въоръжена групировка "Хамас" бойци плениха повече от 250 души, сочат израелски данни, включително няколко души с двойно израелско-американско гражданство.

Смята се, че около половината от общо 101 чуждестранни и израелски заложници, които продължават да бъдат държани в плен в Газа, все още са живи, отбелязва Ройтерс.

"Ако заложниците не бъдат освободени преди 20 януари 2025 г., датата, на която с гордост ще встъпя в длъжност като президент на Съединените щати, ще се наложи Близкият изток да плати жестока цена, както и отговорните лица, извършили тези жестокости срещу човечеството", написа в социалните мрежи Тръмп в един от най-категоричните си коментари във връзка със съдбата на израелските заложници от избирането си през ноември насам. "Отговорните лица ще бъдат ударени по-силно, отколкото някой друг някога е бил удрян в дългата и легендарна история на Съединените американски щати", добави той.

Неотдавна "Хамас" призова за прекратяване на войната и пълно изтегляне на Израел от Газа като част от всяка сделка за освобождаване на останалите заложници, отбелязва Ройтерс.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви, че войната ще продължи, докато движението "Хамас" не бъде унищожено и не престане да бъде заплаха за Израел.

Вчера "Хамас" съобщи, че 33 заложници са били убити по време на продължаващата вече почти 14 месеца война между палестинската въоръжена групировка и силите на Израел в крайбрежната територия, без да посочва националността на загиналите.

Днес Доналд Тръмп съобщи, че ще посети в събота Париж, за да участва в церемонията по откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам", изпепелена от голям пожар преди пет години. Това ще бъде и неговото първо задгранично пътуване, след като спечели изборите за Белия дом, предаде Ройтерс.

Републиканецът, който победи във вота на 5 ноември и се очаква да встъпи в длъжност на 20 януари, похвали правителството на френския президент Еманюел Макрон в публикация в социалните мрежи.

"Президентът Макрон свърши чудесна работа, правейки така, че "Нотр Дам" да бъде възстановена в пълния си блясък, ако не и в още по-голям. Това ще бъде много специален ден за всички!", написа той в съобщението в платформата "Трут Соушъл".

 

Междувременно Тръмп номинира милиардерът и инвестиционен банкер Уорън Стивънс за посланик на САЩ във Великобритания, предаде Асошиейтед прес и отбелязва, че това е престижен пост за крупния дарител на Републиканската партия, допринесъл само за тази година с 2 милиона долара лични средства за предизборната кампания на новоизбрания президент.

"Уорън винаги е мечтал да работи в служба на САЩ. Радостен съм, че сега той ще има възможността да бъде дипломат номер едно, който да представлява САЩ в един от най-почитаните и обичани американски съюзници", написа Тръмп отново в "Трут Соушъл".

Стивънс стана ръководител и собственик на едноименната компания за финансови услуги Stephens Inc със седалище в Литъл Рок, щата Арканзас, след като пое бизнеса от баща си. Преди да встъпи в длъжност като Посланик на САЩ в двореца "Сейнт Джеймс", както гласи официалното име на поста на американския посланик във Великобритания, номинацията му ще трябва да бъде одобрена от Сената на САЩ.

Преди това Тръмп издигна редица кандидатури за заемане на длъжности в кабинета си и на висши дипломатически постове, като в повечето случаи ставаше дума за хора, които могат да бъдат определени като силно лоялни към него. В края на миналата седмица той обяви, че номинира бащата на зет си Джаред Къшнър, строителния предприемач Чарлз Къшнър, за посланик във Франция.

Междувременно губернаторът демократ на Калифорния Гавин Нюсъм обяви, че ще поиска да бъде създаден специален фонд от около 25 милиона долара за възможни съдебни битки с бъдещото правителство на Тръмп, предаде Ройтерс.

Новината беше съобщена в първия ден от извънредна сесия на щатския Конгрес на Калифорния, посветена на подготовката на либералния щат за втория мандат на консерватора Тръмп. Ако законодателният орган утвърди исканата сума, тя ще бъде предоставена на разположение на щатското Министерство на правосъдието и щатските служби за съдебни битки в области като репродуктивните права, опазването на околната среда и имиграцията.

"Новият фонд за съдебни спорове ще помогне за осигуряването на важни средства за справяне с последици от природни бедствия, здравеопазване и други жизненоважни услуги, от които милиони калифорнийци зависят в ежедневието си", пише губернаторът в предложението си.