Новогодишна елха бе украсена в центъра на изоставения град Припят за първи път след аварията в атомната електроцентрала в Чернобил, съобщи украинският телевизионен канал ЗИК.

Вижте снимки

"Новогодишната красавица бе поставена в близост до една от централните сгради на Припят, двореца на културата "Енергетик", предава кореспондентът на телевизията от града-призрак.

Бивши жители на града са украсили дървото с новогодишни играчки и свои снимки от детството.

Снимка: zik.ua

Най-голямата ядрена катастрофа в историята на човечеството - избухването на четвърти реактор на съветския АЕЦ Чернобил, стана на 26 април 1986 г. Будните хора в Припят виждат ярко сияние над 4-ти реактор. Те стават първите свидетели на катастрофата.

Според данни на Украинското министерство общият брой на "ликвидатори", участвали в справянето с последствията от аварията, достига 650 000 души. От тях около 25 000 са починали под 40 година възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди.

В последствие реакторът е "облицован" с пясъчни торби, олово и облян с борна киселина. През декември 1986 е завършен и бетонният саркофаг, а в края на 2016 година бе завършен новият саркофаг, който ще предпазва централата до 2116 година.

Над 100 000 души напускат родните си места, а около Припят е формирана широка зона, забранена за достъп.

Снимка: zik.ua

Засегнати са териториите на няколко държави - Русия, Украйна и Беларус. Общата площ на радиационно замърсяване в Беларус възлиза на около 46 500 квадратни километра (23% от общата площ). В Украйна - 50 000 квадратни километра в 12 региона.

Освен това 19 руски региона с площ от почти 60 000 квадратни километра и население от 2,6 милиона души бяха засегнати от радиоактивно замърсяване.

Противно на разпространеното мнение обаче, докато в Припят не живее никой, в Чернобил все още живеят около 500 човека, като на улиците и в сградите нивата на радиация са сходни с тези в София, заради направеното почистване.