Новият премиер на Белгия "реже" състава на министерските кабинети и парите за партиите
Няма да се закриват ядрени мощности, разходите за отбрана се вдигат до 2% от БВП, реформа в полицията за по-сигурен Брюксел - част от програмата на новото правителство
Белгия се отказва от намеренията за закриване на ядрени мощности, съобщи премиерът Барт де Вевер, който вчера встъпи в длъжност и днес представи във Федералния парламент програмата на новото правителство.
Де Вевер предупреди, че ако не се вземат мерки, бюджетният дефицит на Белгия ще стане най-високият в западния свят. По неговите думи това може да постави страната в изолация на международните пазари. Според него за преодоляването на тази заплаха един четиригодишен мандат няма да бъде достатъчен.
Белгийският премиер обяви предстоящо увеличение на минималната работна заплата и подкрепа за енергоемките производства. Той каза, че правителството предвижда да предприеме стъпки за увеличаване на разходите за отбрана до 2 процента от БВП. По неговите думи прекратяването на употребата на изкопаеми горива е задължително.
Де Вевер съобщи още, че предстоят реформи в полицията за повишаване на сигурността в Брюксел. Той допълни, че Белгия ще инвестира в изграждането на допълнителни закрити центрове за мигранти, където чужденците без основание за престой ще изчакват да бъдат върнати.
Премиерът обяви 30 на сто съкращения в състава на министерските кабинети и намаляване на средствата за партиите. Ще бъдат предприети промени за повишаване на ефикасността на държавните чиновници, добави Де Вевер.
Правителството да "запретне ръкави"
По-рано в реч, произнесена в Кралския дворец в Брюксел, де Вевер очерта предизвикателствата пред страната и отговора, който неговото правителство възнамерява да даде.
"За първи път от 16 години насам има правителство, което се радва на демократична подкрепа от двете страни на езиковата граница", заяви премиерът, цитиран от белгийската новинарска агенция Белга и БТА.
"Това е здравословна демократична подкрепа, която в крайна сметка трябва да бъде норма. Този силен демократичен мандат сега трябва да се превърне в отговор на големите предизвикателства на нашето време", каза той пред присъстващите, сред които членове на кралското семейство, представители на религиозните общности, министри, чуждестранни посланици и представители на съдебната власт.
По-нататък той описа многобройните проблеми, пред които е изправена Белгия, като бюджетния дефицит, пазара на труда, застаряването на населението, което оказва натиск върху здравната и пенсионната система, миграцията и геополитиката.
"И в северната, и в южната част на страната сигналът към управляващите през юни миналата година беше ясен - да се справят с тези предизвикателства. Надявам се, че коалиционното споразумение, което скоро ще представя в парламента, ще отговори на този сигнал", каза той.
Де Вевер заяви, че новото правителство ще води твърда политика на икономическо възстановяване. "Тази страна няма да си зарови главата в пясъка, а ще запретне ръкави, за да гарантира просперитета и бъдещето на нашите съграждани", завърши речта си той.
От своя страна крал Филип изрази задоволство, че има ново федерално правителство, осем месеца след като избирателите отидоха до урните, определяйки това като момент, който страната е чакала с нетърпение.