Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отхвърли руското искане към алианса да се откаже от свое решение от 2008 г., в което поема ангажимент към Украйна да стане тя един ден член на организацията, предаде Ройтерс.

"Позицията на НАТО, когато става дума за нашите отношения с Украйна, си остава непроменена. Фундаментален принцип е, че всяка страна има правото да избира своя собствен път, в това число и какви договорки в областта на сигурността да са част от този път", каза Столтенберг.

"Отношенията на НАТО с Украйна ще бъдат решени от 30-те страни членки на алианса и от Украйна и от никой друг. Ние не можем да приемем, че Русия се опитва да установи отново една система, в която големи сили като Русия имат сфери на влияние, където те могат да контролират и да решават какво да правят другите членове", заяви Столтенберг.

В същото време Украйна обвини Русия, че е блокирала достъпа до почти 70 процента от Азовско море около Кримския полуостров, който Москва отне на Киев през 2014 г., предаде ДПА.

Според украинските военноморски сили руският боен флот, както изглежда, планира учебни стрелби край украинските пристанища Мариупол, Бердянск и Хеническ. Засега няма потвърждение от страна на Москва.

В четвъртък руската гранична охрана обвини украински военен кораб, че приближава Керченския проток без разрешение. Русия спомена за "опасна провокация", а Украйна отхвърли тези твърдения, като каза, че корабът "Донбас" не е напускал нейните териториални води, отбелязва ДПА.

Намиращо се между двете страни, Азовско е свързано посредством Керченския проток с по-голямото Черно море на юг. През ноември 2018 г. руската гранична служба задържа три украински военни кораба, опитали се да преминат през пролива. Русия освободи 24 украински моряци чак след месеци на преговори. Инцидентът влоши още повече двустранните отношения, припомня ДПА.

През 2014 г. Русия анексира украинския Кримски полуостров, а проруски сепаратисти превзеха територии в източната част на съседната страна.

Напрежението се повиши стремително през последните седмици, като Киев и западните му съюзници твърдят, че Москва може би планира нова инвазия. Русия, която е струпала близо 100 хиляди военни в района на границата с Украйна, отрича да има такива намерения.

Британската министърка на външните работи Елизабет Тръс и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обсъдиха снощи ситуацията в Украйна и с иранската ядрена програма, предаде ТАСС.

"Срещнах се с държавния секретар Блинкън в Ливърпул (в навечерието на срещата на външните министри на страните от Г-7 в северозападния английски град днес и утре и) след успешната "Среща на върха за демокрация" (провела се онлайн по инициатива на американския президент Джо Байдън)", написа Тръс в Туитър. Тя уточни, че двамата са обсъдили "подкрепата за Украйна пред лицето на руската агресия, важното значение на надеждните и честни инвестиции в развиващите се държави, (както и как) да не бъде допуснато сдобиването на Иран с ядрени оръжия".

Държавният секретар на САЩ междувременно проведе първа среща с новата германска външна министърка Аналена Бербок, която зае поста в сряда. Двамата обсъдили руската агресия срещу Украйна, сътрудничеството по климата и приоритетите на германското ротационно председателство на Г-7 догодина, съобщи говорителят на Държавния департамент Нед Прайс.

Днес външните министри на държавите от Голямата седморка ще разговарят за геополитически проблеми, сигурността и икономическото партньорство. Утре към тях ще се присъединят колегите им от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), за да бъдат обсъдени засилването на сътрудничеството в Индийско-Тихоокеанския регион, здравеопазването и неравенството между половете, отбелязва ТАСС.