Руското министерство на отбраната представи своята версия за случилото се вчера в Кременчуг. То смята, че търговският център, разрушен от ракетните удари, не е бил действащ.

"Вчера в Кременчуг, Полтавска област, руските военновъздушни сили нанесоха удари по хангари с оръжия и боеприпаси от САЩ и европейските страни в близост до завода за пътни машини в Кременчуг. Уцелени са оръжия и боеприпаси, предназначени за украинската групировка в Донбас, а детонацията на боеприпасите, съхранявани в хангарите, е предизвикала пожар в близкия нефункциониращ търговски център", заявиха от министерството.

Според данните на украинските власти от сутринта в резултат на ракетното нападение в търговския център "Амстор" са загинали най-малко 18 души, 59 са ранени, а други 36 са обявени за изчезнали.

Според украинския президент Володимир Зеленски по време на удара в мола са се намирали повече от 1000 души.

Украйна твърди, че става дума за директен удар по търговския център. Според Зеленски наблизо не е имало военни обекти. Украйна нарича обстрела терористична атака.

Кореспондентът на Би Би Си Ник Бик съобщава от мястото на инцидента, че спасителните работи са продължили през цялата нощ, но надеждата за спасяване на други хора е малка.

15 от 36-те души, които бяха обявени за изчезнали в търговския център в Кременчуг, са открити и идентифицирани, съобщи по-късно министърът на вътрешните работи Денис Монастирски.

"Имаме 18 тела на загинали. 21 души са изчезнали. Възможно е някои от тях да са сред 18-те, които вече са открити", каза той на брифинг на 28 юни.

Според Монастирски телата на някои от загиналите не могат да бъдат идентифицирани, тъй като са силно обгорели. Идентификацията ще се извърши чрез ДНК експертиза, която ще отнеме няколко дни.

От днес в Кременчуг е обявен траур по загиналите.

Девет души са загинали, а 32 са били ранени с различна степен на тежест при вчерашния обстрел на Харков, съобщи още Монастирски.

В Лвов е задържан мъж, който е коректирал руските военни ракетни удари в Лвовска област, съобщиха от Главната прокуратура на Украйна.

"Според разследването роденият в Лвов бивш служител на КГБ на СССР, през март 2022 г. е подпомагал държавата агресор и нейните паравоенни формирования в извършването на подривна дейност срещу Украйна", се казва в изявление на прокуратурата.

Съобщава се, че мъжът е предавал на руски представители информация за местоположението на украинските въоръжени сили в Лвовска област, за да нанесат ракетни удари.

През март руските военни обстрелваха Лвовска област няколко пъти.

През нощта на 13 март бяха изстреляни около 30 ракети по полигона Яворов в Лвовска област. Тогава бе съобщено за 35 убити и над сто са ранени.

На 18 март имаше удар по завод за ремонт на самолети. Тогава пострада един човек. Друг обстрел бе извършен на 26 март, когато един от снарядите уцели резервоар за съхранение на петрол. Местните власти съобщиха за пет жертви.

В неконтролираната от правителството в Киев територия на Луганска област е обстрелян град Перевалск, разположен на около 50 км от фронтовата линия.

Украинските канали в Telegram съобщават, че е ударена руска военна част, има много жертви и линейки.

От самопровъзгласилата се ЛНР потвърдиха за удара, но не и че е била поразена военна част. Според тях обстрелът вероятно е бил от американски комплекс HIMARS.

Вчера край Зимогорие, недалеч от Перевалск е бил ударен склад за боеприпаси.

Министерството на отбраната на Великобритания в ежедневната си сводка за събитията в зоната на военните действия в Украйна обръща внимание на факта, че от 24 до 26 юни Русия нанесе необичайно интензивни ракетни удари по украинската територия.

Руските сили използват ракети с голям обсег на действие - съветската X-22 (AS-4 KITCHEN по класификацията на НАТО) и по-модерната X-101 (AS-23a KODIAK по класификацията на НАТО). Те са изстреляни от самолети във въздушното пространство на Русия и Беларус.

Тези ракети, както се отбелязва в сводката , "са разработени като стратегически оръжия, но Русия продължава да ги използва в големи количества, за да получи тактическо предимство".

В доклада се казва още, че украинските сили продължават да укрепват позициите си в Лисичанск, като успешно атакуват руските войски. В обобщението се казва, че руското командване е прехвърлило основните части на шест армии в Донбас, но е постигнало тактически успех само при Северодонецк, а силите са все по-изчерпани.

Междувременно според Си Ен Ен в Белия дом губят увереност, че Украйна някога ще успее да си върне цялата територия, която загуби от Русия през последните четири месеца на война, дори и с по-тежкото и по-сложно оръжие, което САЩ и техните съюзници планират да изпратят.

Съветниците на президента Джо Байдън са започнали да обсъждат как и дали украинският президент Володимир Зеленски трябва да промени определението си за украинска "победа" - като се съобрази с възможността страната му да се е свила необратимо.

Представители на САЩ подчертават пред Си Ен Ен, че тази по-песимистична оценка не означава, че САЩ планират да окажат натиск върху Украйна да направи официални териториални отстъпки на Русия, за да се сложи край на войната. Съществува и надежда, че украинските сили ще успеят да си върнат значителни части от територията при вероятна контраофанзива по-късно тази година.

Източник от Конгреса, запознат с обсъжданията, е заявил пред Си Ен Ен, че по-малка украинска държава не е неизбежна. "Дали Украйна ще може да си върне тези територии, зависи до голяма степен, ако не и изцяло, от това каква подкрепа ще им окажем", казал съветникът. Той е отбелязал, че Украйна официално е поискала от САЩ минимум 48 ракетни системи за залпов огън, но до момента Пентагонът ѝ е обещал само осем.

Миналата седмица администрацията обяви още 450 млн. долара помощ за сигурността на Украйна, включително допълнителни ракетни системи, артилерийски боеприпаси и патрулни катери. Очаква се също така още тази седмица САЩ да обявят, че са закупили за украинските сили усъвършенствана система за противоракетна отбрана земя-въздух, наречена NASAMS.

Руските сили вече контролират повече от половината от източната украинска област Донецк, заяви в четвъртък Павло Кириленко, ръководител на военната администрация на Донецка област. Украинските сили се оттеглиха от ключовия източен град Северодонецк в петък след седмици на кървави сражения.

Миналата седмица руските сили превзеха и територии около Лисичанск - последния град в източната Луганска област, който все още се контролира от Украйна. Украинските военни командири сега се сблъскват с реалността, че може да се наложи да се изтеглят от района, за да защитят територии на запад.