Русия и Беларус провеждат учение на десантни войски близо до полско-беларуската граница, заявиха министрите на отбраната на двете страни, предаде Ройтерс.

Учението се провежда на фона на опитите на мигранти да проникнат в Европейския съюз през границите му. Руското министерство на отбраната заяви, че руските десантчици, които участват в учението, ще се върнат в базите си, когато то приключи, съобщи информационната агенция РИА Новости.

Беларус е готова да гарантира сигурността си и при необходимост да повика Русия на помощ, каза беларуският министър на отбраната Виктор Хренин, цитиран от ТАСС.

Руският президент Владимир Путин може да упражни влияние върху Беларус по отношение на начина, по който се отнася с мигрантите на границата си с Полша, и Германия очаква от него да го направи, заяви говорител на германското правителство.

Европейският съюз обвинява беларуския президент Александър Лукашенко, че насърчава незаконното преминаване на границата с Полша. Според ЕС става дума за хибридна атака, с която Лукашенко си отмъщава заради въведените от съюза санкции срещу страната му заради репресиите срещу беларуската опозиция след президентските избори в Беларус миналата година.

Кризата по границите с Беларус назрява от месеци, но пламна с пълна сила, след като неотдавна големи групи от търсещи убежище се струпаха на граничния пункт с Беларус в района на полското село Кужница. Варшава засили мерките за сигурност там, изпращайки полицейски части за борба с безредици, които да връщат тези, които се опитват да режат оградата с бодлива тел и да се промъкват през нея.

От вчера руски стратегически бомбардировачи охраняват въздушното пространство на страната. Лукашенко обяви, че се е договорил Русия да се включи в охраната на границата с Полша, балтийските държави и Украйна.

"Полетите на руски самолети над Беларус са отговор на Руската федерация на увеличаването на полските въоръжени сили на беларуската граница в рамките на съюзническите задължения на Москва към Минск", заяви в четвъртък и първият заместник-постоянен представител на Русия в ООН Дмитрий Полянски.

Европейският съюз е разтревожен от военните действия на Русия и в близост до границата с Украйна два дни, след като Вашингтон поиска обяснение за това поведение, предаде АФП.

"Продължаваме да наблюдаваме ситуацията и събраната информация досега е доста обезпокоителна", каза говорителят на Европейската служба за външна дейност Питър Стано пред журналисти. И добави, че ЕС следи ситуацията с партньорите си, включително САЩ и Великобритания, като може да бъдат предприети бъдещи стъпки, ако се наложи.

В сряда САЩ предупредиха Русия да не прави още една "сериозна грешка" по Украйна и поискаха обяснение за придвижване на войски край границата ѝ.

"Безпокоим се, че Русия може да направи сериозна грешка с опит да повтори направеното през 2014 г., когато струпа войски по границата, които преминаха на суверенна украинска територия, като невярно твърдеше, че е била провокирана", каза държавният секретар Антъни Блинкън на пресконференция във Вашингтон с украинския външен министър Дмитро Кулеба

Междувременно от Европейската комисия пък съобщиха, че са във връзка с Международната асоциация за въздушни превози (IATA), Организацията на арабските авиолинии и с отделни авиокомпании по въпроса с полетите с мигранти към Беларус. Сред авиокомпаниите, обещали да не допускат продължаване на действията на властите в Минск, са авиокомпании от Турция, Мароко, Египет, Ливан, Обединените арабски емирства, Оман, Катар, Ирак. Говорителят добави, че ЕК подготвя "черен" списък на авиокомпаниите, използвани за целите на Беларус за оказване на миграционен натиск над ЕС.

Комисията допълни, че се подготвя осигуряване на хуманитарна помощ за около 2000 мигранти по границата на Беларус с Полша. Той уточни, че помощта се предвижда да бъде разпределена от организациите на Червения кръст и Червения полумесец.