Мицотакис: Европа не може да разчита само на САЩ за отбраната
Гръцкият премиер добави, че "може би 2 процента не е достатъчно в този променящ се геополитически пейзаж", визирайки войната в Украйна
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис приветства "ясния ангажимент" от страна на всички страни членки на НАТО да изразходват най-малко 2 процента от брутния си вътрешен продукт (БВП) за разходи за отбрана, като добави, че европейските страни не могат "просто да разчитат" на САЩ за отбраната, съобщава в. "Катимерини", цитирайки интервю на премиера за Си Ен Ен.
"Гърция прави това от много, много години и аз съм щастлив да видя, че и други страни, които през последните години определено не са харчили за отбрана толкова, колкото би трябвало, очевидно наваксват", посочи Мицотакис в обширно интервю с водещата от Си Ен Ен Джулия Чатърли.
Гръцкият премиер каза, че увеличените разходи за отбрана са важен въпрос за "нас, европейците, защото ние не можем просто да разчитаме на САЩ за нашата собствена отбрана, защото ние в Европа също трябва да харчим повече".
Той добави, че "може би 2 процента не е достатъчно в този променящ се геополитически пейзаж", визирайки войната в Украйна. Европа ще трябва да обмисли създаването на "европейско отбранително съоръжение", отбеляза Мицотакис, имайки предвид предложението, което той направи заедно с полския премиер Доналд Туск за създаване на "железен купол" или общ европейски противовъздушен щит.
Помолен да коментира изразените безпокойства за това дали кандидатура на американския президент Джо Байдън за нов мандат е подходяща, Мицотакис посочи, че разбира интереса към темата, но ще се въздържи от коментар "по очевидни причини". Байдън имаше забележително присъствие на срещата и "говори красноречиво по важни теми", но американските избори са въпрос, който се отнася до гражданите на САЩ, отбеляза той.
По отношение на Украйна Мицотакис посочи, че в контекста на срещата е било ясно, че пътят на интеграцията на страната в НАТО е "необратим", както и подкрепата, предоставяна от страните членки на двустранно ниво и в рамките на алианса, пише БТА.
Във връзка с възхода на крайнодесните сили на европейско ниво Мицотакис подчерта, че центристките партии имат мнозинство в Европейския парламент, което ще бъде потвърдено и с избора на Урсула фон дер Лайен за нов мандат начело на Европейската комисия. Той добави, че опасенията от възхода на крайната десница в Европа може би са пресилени.
Коментирайки темата за туризма и дали Гърция и околната среда могат да издържат приток от туристи, който е три пъти по-голям от населението й, Мицотакис каза, че хората, които посещават Гърция, си прекарват добре там и затова се връщат отново.
"Наше задължение е обаче да гарантираме, че нашата туристическа индустрия е защитена срещу климатичните промени и един от основните ни приоритети е да разширим туристическия сезон, така че да не идват всички туристи на нашите острови през юли и август", заяви той, като отхвърли аргумента, че Гърция има проблем със свръхтуризма.
Що се отнася до заглавията в чуждестранните медии за създаването на "шестдневна работна седмица" в Гърция, Мицотакис каза, че "това е мит", че Гърция има такъв режим. Само малък брой индустрии, които работят в непрекъснат режим, могат да въведат за служителите си шестдневна работна седмица, но само със съгласието на служителите и със съществено допълнително възнаграждение.
"Имаме една от най-усъвършенстваните и модерни системи за защита на труда в Европа", подчерта гръцкият премиер.