В седмиците преди офанзивата на бунтовниците, доминирани от ислямистката групировка "Хаят Тахрир ал Шам", Башар Асад е отхвърлил няколко предложения от "глобалните сили", които са му давали възможност да осигури управлението си, съобщава "Вашингтон пост". Според американското издание едно от тях е направено непряко от САЩ през Обединените арабски емирства.

Предложението би премахнало тежките санкции на САЩ в замяна на това Асад да прекъсне снабдителните линии, през които Иран захранва бойците на "ХИзбула" в Ливан, като затвори сухопътните маршрути през Сирия.

За източник на информацията си "Вашингтон пост" посочва дезертиралия в първите дни на бунта бивш сирийски дипломат Басам Барабанди. Според него по-фатално за Асад е отхвърлената "маслинова клонка", подадена му от турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който се е опитвал да нормализира отношенията с Дамаск в замяна на усилията на Асад да държи кюрдските сили далеч от границата си, да участва в диалог със сирийската опозиция и приеме завръщането на поне част от милионите сирийски бежанци, потърсили убежище в Турция.

Турция отдавна подкрепя части от сирийската опозиция и изглежда одобрява офанзивата на бунтовниците като отговор на отхвърлянето на Асад, намекна Ердоган в петък.

"Обадихме се на Асад. Казахме, нека заедно определим бъдещето на Сирия. Не получихме положителен отговор", каза Ердоган в петък, изразявайки надежда, че бунтовниците ще стигнат до Дамаск.

"Всички усилия на Турция се провалиха. Знаехме, че нещо се задава", каза външният министър Хакан Фидан в неделя в Доха, Катар.

Според "Вашингтон пост", с упорит отказ да направи отстъпки, които да му донесат международно признание и необходимо икономическо облекчение, Башар Асад е пропилял множество възможности да укрепи статута си външно и вътрешно.

За пример е дадена и Русия. Като негов главен съюзник, Москва "положи усилия да постигне мирно споразумение, което би било прието от Запада, но той отказа да направи компромис, когато се стигна до абсолютната му власт".