В седмиците преди офанзивата на бунтовниците, доминирани от ислямистката групировка "Хаят Тахрир ал Шам", Башар Асад е отхвърлил няколко предложения от "глобалните сили", които са му давали възможност да осигури управлението си, съобщава "Вашингтон пост". Според американското издание едно от тях е направено непряко от САЩ през Обединените арабски емирства.

Предложението би премахнало тежките санкции на САЩ в замяна на това Асад да прекъсне снабдителните линии, през които Иран захранва бойците на "ХИзбула" в Ливан, като затвори сухопътните маршрути през Сирия.

За източник на информацията си "Вашингтон пост" посочва дезертиралия в първите дни на бунта бивш сирийски дипломат Басам Барабанди. Според него по-фатално за Асад е отхвърлената "маслинова клонка", подадена му от турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който се е опитвал да нормализира отношенията с Дамаск в замяна на усилията на Асад да държи кюрдските сили далеч от границата си, да участва в диалог със сирийската опозиция и приеме завръщането на поне част от милионите сирийски бежанци, потърсили убежище в Турция.

Турция отдавна подкрепя части от сирийската опозиция и изглежда одобрява офанзивата на бунтовниците като отговор на отхвърлянето на Асад, намекна Ердоган в петък.

"Обадихме се на Асад. Казахме, нека заедно определим бъдещето на Сирия. Не получихме положителен отговор", каза Ердоган в петък, изразявайки надежда, че бунтовниците ще стигнат до Дамаск.

"Всички усилия на Турция се провалиха. Знаехме, че нещо се задава", каза външният министър Хакан Фидан в неделя в Доха, Катар.

Според "Вашингтон пост", с упорит отказ да направи отстъпки, които да му донесат международно признание и необходимо икономическо облекчение, Башар Асад е пропилял множество възможности да укрепи статута си външно и вътрешно.

За пример е дадена и Русия. Като негов главен съюзник, Москва "положи усилия да постигне мирно споразумение, което би било прието от Запада, но той отказа да направи компромис, когато се стигна до абсолютната му власт".

 
ИЗБРАНО