Лукашенко напълни Литва с иракчани
Мигрантите отново се използват като оръжие, заяви Жозеп Борел
Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел поиска от иракските власти обяснения за използването на багдадското летище за изпращане на мигранти в Беларус, откъдето те преминават незаконно в Литва, предаде Франс прес, като цитира изявление от днес на говорителката на Борел.
Жозеп Борел разговаря днес с иракския външен министър Фуад Хусейн по въпроса "какво да се направи с нарастващия брой иракски граждани, преминаващи нелегално в Литва от Беларус", се казва в изявлението.
Литва отчете рекорден брой мигранти, влезли нелегално на 28 юли. 171 незаконни пресичания на границата с Беларус, обяви литовската гранична охрана. С това общият брой на заловените за тази година мигранти нарасна на над 3000 при 81 за цялата минала година.
Въпросът е притеснителен "не само за една страна членка, а и за целия ЕС. Разчитаме на подкрепата на Ирак", заяви Борел в Туитър.
"Създаден е маршрут. Иракските мигранти се превозват от Багдад до Минск, след това с автобус до литовската граница, която преминават нелегално. Това е отговорът на Беларус на санкциите", твърди Жозеп Борел в интервю, публикувано днес от испанския всекидневник "Паис".
"За съжаление, мигрантите отново се използват като оръжие", отбелязва той.
Страните членки на ЕС подготвят нови икономически санкции срещу правителството на президента Александър Лукашенко, които се очаква да бъдат по-тежки. Предложенията ще бъдат представени на външните министри на ЕС на срещата им на 21 септември, заявиха европейски дипломатически източници.
Александър Лукашенко многократно е заплашвал ЕС, че ще пропуска хора, идващи от зони на военни конфликти да преминават през границите на страната към теми на блока в отговор на санкциите, наложени на страната му.
Литва, която има около 680-километрова граница с Беларус, е особено тежко засегната. Поради миграционния наплив Литва наскоро затегна правилата си за предоставяне на убежище и започна да строи ограда. Но заради липса на бодлива тел строежът на пограничното съоръжение беше спрян. Затова Естония ще предостави на литовските власти около 100 км бодлива тел от запасите си.
Съпротивата сред самите литовци също расте. В началото на седмицата жителите на няколко погранични града демонстрираха срещу изграждането на нови места за настаняване на мигранти. Имаше блокиране на улици и сблъсъци с полицията. Министерството на вътрешните работи обяви разследване на тези случаи.