Край Дума намерили германско и британско химическо оръжие
Асад все още имал капацитет за химическа атака, макар и ограничен
На територията на доскорошния бунтовнически анклав в Сирия Източна Гута, където в началото на месеца беше извършено предполагаемо нападение с химическо оръжие, бяха открити произведени в Германия хлорни цилиндри и британски димни бомби, каза днес говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ТАСС и Франс прес.
Този район близо до столицата Дамаск беше под контрола на бунтовниците в продължение на години и режимът на президента Башар ал Асад неотдавна си върна контрола над него.
"Сирийските правителствени сили откриха в освободените територии на Източна Гута германски контейнери с хлор, както и димни бомби, произведени в британския град Солсбъри", заяви Захарова.
На 4 март в Солсбъри бяха отровени с нервнопаралитично вещество бившият руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. Лондон обвини за нападението Москва, а тя отрече и определи случая като провокация, припомня АФП, цитирана от БТА.
През последните дни Русия обвинява сирийските бунтовници, че са инсценирали предполагаемата атака с химически оръжия, извършена на 7 април в град в Дума, намиращ се в Източна Гута. Според спасителни служби при нападението са загинали най-малко 40 души. Западът обвини режима в Дамаск за предполагаемото нападение с химическо оръжие и САЩ, Великобритания и Франция нанесоха удари срещу обекти в Сирия. Случаят доведе и до засилване на дипломатическото напрежение.
Снощи Москва публикува предполагаемите свидетелски показания на сирийско момче, което заяви, че е участвало в инсценирането на нападението. Също вчера руската армия обяви, че е открила в Дума химическа лаборатория и склад с химикали. Според нея те са били използвани за производството на сяра и на отровния газ иприт, както и на един цилиндър с хлор.
На 3 март Русия обяви, че е открила в Сирия подземна лаборатория за производство на отровни вещества. На 14 март тя съобщи за откриването на друга лаборатория в селище в Източна Гута.
Днес екипът на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), натоварен с разследването на предполагаемото химическо нападение, извършено в Източна Гута този месец, все още не беше успял да стигне до мястото на инцидента поради проблеми, свързани със сигурността, отбелязва АФП.
Русия е засякла опити на терористичните групировки Джебхат ан Нусра (Фронт на победата) и "Ислямска държава" да създадат автономия в Южна Сирия с подкрепата на САЩ, каза още Мария Захарова, цитирана от ТАСС.
Говорителката на руското външно министерство отчете рязко изостряне на обстановката в района през последните седмици. През йорданската граница редовно влизат автоколони уж с хуманитарна помощ, но всъщност ние разбираме за каква "хуманитарна помощ" става въпрос, отбеляза тя.
По-рано военно-дипломатически източник съобщи, че само Джебхат ан Нусра и т. нар. Свободна сирийска армия са подготвили над 12 000 бойци за настъпление в южните сирийски градове Дараа и Баас. За повод щели да послужат обвинения срещу правителствените сили в нарушаване на режима на прекратяване на огъня, като не се изключват и провокации с използване на отровни вещества, посочва ТАСС.
Сирийският режим остава способен да извършва ограничени атаки с химическо оръжие, след като Съединените щати, Великобритания и Франция нанесоха през уикенда удари по обекти, свързани с неговата предполагаема химическа програма, заяви междувременно днес високопоставен представител на американското министерство на отбраната, цитиран от световните агенции.
"Те запазват остатъчен капацитет. Той вероятно е разпръснат в цялата страна, на различни места", каза на пресконференция генерал-лейтенант Кенет Маккензи.
На същата пресконференция, говорителката на Пентагона Дейна Уайт заяви, че няма индикации сирийският режим да планира нова химическа атака. Западните удари бяха успешни, допълни тя.
На снимки, публикувани от Пентагона, трите сирийски обекта, станали мишени на западната операция, са напълно разрушени.
САЩ са уверени, макар и не 100 процента сигурни, че и на трите места е имало химически агенти, сред които вероятно хлор и зарин, каза Маккензи.
Ударите бяха нанесени на 14 април рано сутринта в отговор на предполагаемата химическа атака срещу контролирания по онова време от сирийски бунтовници град Дума, край столицата Дамаск, при която се твърди, че са били убити най-малко 40 души. Инспекторите от Организацията за забрана на химическите оръжия все още не могат да отидат на място, за да разследват.
"Не сме се стремили да променим стратегическото равновесие в сирийския конфликт с тези удари. Целта ни бе да дадем урок: лошо е да бъдат обгазявани жени и деца", заяви генерал Маккензи.