Киев представи проекта си за гаранции за сигурност – включва и България
В Москва нарекоха документа „пакт за въвличане на страните от НАТО и техните съюзници в конфликта в Украйна“
В Киев в присъствието на бившия генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и украинския президент Володимир Зеленски бяха представени препоръки относно гаранциите за сигурност на Украйна. Те предвиждат създаването на договор за сигурност на Киев, по силата на който страната ще получи подкрепа от съюзници гаранти, сред които могат да бъдат САЩ, страните от ЕС, Австралия, Турция и други държави.
Документът беше представен в Киев от ръководителя на украинската президентска канцелария Андрей Ермак и Расмусен, съобщиха украинските медии.
Така нареченият Киевски договор за сигурност се предлага да бъде подписан от държави-гаранти, сред които могат да бъдат САЩ, Обединеното кралство, Канада, Полша, Италия, Германия, Франция, Австралия, Турция, балтийските държави, Северна, Централна и Източна Европа.
Както беше отбелязано, споразумението не е заместител на присъединяването на Украйна към НАТО, а само средство за гарантиране на сигурността, докато това присъединяване се осъществи.
Проектът за договор предвижда следните гаранции:
- Способността да се защитава срещу агресор в съответствие с член 51 от Устава на ООН. Това изисква многогодишни и устойчиви инвестиции в отбранително-промишления комплекс на Украйна, мащабни трансфери на оръжие и разузнавателна подкрепа от съюзниците, мисии за обучение и съвместни учения под егидата на ЕС и НАТО.
- Превантивни мерки от военно, финансово, инфраструктурно, техническо и информационно естество за избягване на нова агресия, както и мерки, които трябва да бъдат предприети незабавно в случай на ново посегателство срещу суверенитета и териториалната цялост на Украйна;
- Пълен пакет от санкции срещу страната-агресор
- Споразумения за доставка на съвременни системи за противовъздушна/противоракетна отбрана на Украйна;
- Регионални споразумения за сигурност в Черно море с Турция, Румъния и България
"Трябва да се уверим, че лозунгът "Можем да повторим" предизвиква панически атаки и лоши спомени у руснаците. Така че да реагират на него само с "Никога повече". За тази цел се нуждаем от достатъчно силна военна мощ, която да отблъсне желанието на руснаците за отмъщение. И да е в състояние да нанесе непоправими щети на нападателя, ако това желание се окаже непреодолимо. Целта на предпазните мерки е да ни помогнат да изградим такава сила", каза Ермак.
Важен момент в 10-страничния проект за гаранции за сигурност е че се предвижда разширяване на обхвата на тези гаранции върху цялата територия на Украйна в рамките на международно признатите граници (т.е. и върху Крим и Донбас).
Последва и реакция от Москва. Проектът за гаранции за сигурност, представен в Киев, цели ескалация на конфликта, заяви лидерът на ЛДПР и председател на комисията по международни въпроси в Държавната дума Леонид Слуцки.
"Проектът за "Споразумение за сигурност в Киев" се отнася до това как Западът да продължи по-нататъшната конфронтация с Русия на украинския плацдарм. Всички негови клаузи са насочени единствено към по-нататъшна ескалация, а не към разрешаване на настоящата ситуация... Това изобщо не е гаранция за сигурност, а проект на пакт за въвличане на страните от НАТО и техните съюзници в конфликта в Украйна", заяви Слуцкий.
Депутатът заяви също, че така наречената "специална операция" в Украйна "ще бъде продължена и доведена до край".
Междувременно продължават сраженията край Лиман, град на границата между Луганска и Донецка област. Ръководителят на Луганска област Сергей Гайдай очаква, че деокупацията на Луганска област може да започне оттам. Според него в някои градове в региона - особено в Кремена и Старобелск - вече почти няма руско присъствие.
Украинската армия съобщи и за нови успехи край Херсон - фронтовата линия на юг е напреднала с 12 километра. ВСУ съобщава за освобождаването на няколко селища, докато руската армия не съобщава за значителни загуби в този участък на фронта, а твърди, че украинските сили са загубили стотици убити и ранени.
На фона на случващото се прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че Кремъл не обмисля масова мобилизация на Русия. Призиви за обявяването й се отправят вече не само сред блогърите, които подкрепят нахлуването в Украйна, след неуспехите на руската армия в Харковска област, но и от руски депутати.