Силни експлозии отекнаха в сирийската столица Дамаск, предаде Франс прес.

Взривовете са се чули малко след като неправителствената организация Сирийски център на наблюдение на правата на човека заяви, че от падането на режима на Башар Асад насам Израел е нанесъл около 250 удара по цели в Сирия, а само в понеделник са били над 100. Една от целите е била изследователски център, за който се предполага, че е свързан с производството на химически оръжия.

Според директора на Сирийския център за наблюдение на правата на човека Рами Абдел Рахман Израел е засилил ударите си, за да разруши военните способности на бившия режим, свален в неделя от групи от ислямистки бунтовници.

Мишени на ударите са били изследователският център Барза, северно от Дамаск, оръжейни складове в провинция Дейр аз Зор и близо до военното летище в Камишли, както и кораби на израелските военноморски сили в Латакия, предаде БТА.

Израел твърди, че действията са, за да спрат оръжията да попадат в ръцете на екстремисти след падането на режима на Башар Асад.

Според изявление на израелския премиер Бенямин Нетаняху страната му предприема мерки, за да предотврати всяка заплаха, която може да възникне в резултат на свалянето на сирийския президент и обяви, че анексираната от Израел част на сирийските Голански възвишения принадлежи на страната му завинаги.

В официално писмо Израел съобщи на Съвета за сигурност на ООН, че е предприел "ограничени и временни мерки" в демилитаризирана ивица, граничеща със Сирия, за да се противопостави на всякакви заплахи, особено за жителите на окупираните от Израел Голански възвишения.

Ливанското проиранско шиитско движение "Хизбула" осъди ударите, нанесени от израелските военновъздушни сили и увери, че подкрепя сирийския народ, предаде Франс прес. Това е де факто първи коментар на движението, откакто падна режимът на Асад.

В изявление на "Хизбула" се отправя призив за съхранение на единството на Сирия, а Израел е обвинен, че окупира още територии на Голанските възвишения и че нанася удари по отбранителните способности на сирийската държава.

https://youtube.com/shorts/7sdvR2ZFhpg?si=YVkbMjWy0n9BSmQV

Катар, Ирак и Саудитска Арабия осъдиха "опасното заграбване на земя от Израел в сирийските Голански възвишения", докато мироопазващите сили на ООН обвиняват Тел Авив в нарушаване на споразумението за прекратяване на огъня от 1974 г., което сложи край на войната от 1967 г.

ООН се обяви за териториалната цялост на Сирия

Постоянните представители на страните членки на Съвета за сигурност на ООН участваха в среща при закрити врата, посветена на ситуацията в Сирия, предадоха световните агенции.

След края на срещата постоянният представител на Русия Василий Небензя заяви, че "Съветът, поне така мисля, беше повече или по-малко обединен около необходимостта да се запази териториалната цялост и единството на Сирия, да се осигури защитата на цивилните, да се гарантира достъп до хуманитарна помощ".

"Но всички бяхме изненадани от обрата на събитията, всички, в това число и членовете на Съвета. Затова ние трябва да изчакаме, за да видим как ще се развие ситуацията", допълни той и увери, че в този контекст Съветът не е готов незабавно да се произнесе по въпроса.

"Никой не очакваше, че сирийските сили ще рухнат като къща от карти", каза и заместник постоянният представител на САЩ в Съвета Робърт Ууд. "Както мнозина заявиха по време на консултациите ситуацията е изключително променлива и вероятно за момента ще се мени във всеки ден", допълни той.

Въпреки всичко всички на заседанието са говорили, че е нужно суверенитетът, териториалната цялост, независимостта на Сирия да бъдат зачитани и всички са изразили безпокойство относно хуманитарната ситуация, допълни американският представител. Той каза, че Съветът ще работи по обща декларация, за да говори с единен глас.

"Ще видим дали ще можем да стигнем до едно единно послание в идните дни", допълни той.

От началото на гражданската война в Сирия през 2011 г. Съветът до голяма степен е парализиран по сирийския въпрос, като Русия редовно използва правото си на вето, за да защити режима на Башар Асад.

Запитани за възможността радикалната ислямистка групировка "Хаят Тахрир аш Шам", която оглавяваше бунтовническата коалиция, свалила режима в Сирия, да бъде извадена от списъка със санкции на ООН, руският и американският посланик заявиха, че Съветът засега не е обсъждал този въпрос.

Небензя обаче отбеляза, че Държавният департамент на САЩ е обявил награда от 10 милиона долара за информация, водеща до залавянето на Абу Мохамед ал-Джаулани, предаде ДПА. "Казах на американците: Дайте ни 10 милиона долара. Ние знаем как да ви помогнем. Ще ви дадем адреса, на който можете да го намерите", каза Небензя.