Исландия гласува в събота след четиригодишно управление на безпрецедентна ляво-дясна коалиция, успяла да прекрати цяло вулканично десетилетие на кризи и скандали. Формирането на ново правителство обаче може отново да нажежи обстановката.

Оглавяваща ляво екологично движение, което никога дотогава не бе стояло начело на Исландия, министър-председателката Катрин Якобсдотир се бори за втори мандат на фона на умиротворен естествено, но и разпокъсан повече отвсякога политически пейзаж.

Според социологическите проучвания девет партии - рекорден брой - изглежда ще си поделят местата в Алтинга, създадения преди повече от хилядолетие парламент, което прави особено неясен възможния правителствен алианс.

С 33-ма депутати от общо 63 досегашната коалиция представлява разнороден съюз, обединяващ Партията на независимостта (консервативна, 16 места) на Бярни Бенедиктсон - човек врял и кипял в исландската политика, Прогресивната партия (десноцентристка, 8 места) и Движението на левите зелени на г-жа Якобсдотир (11 места).

Едва за втори път след финансовата криза от 2008 г. едно правителство завършва докрай четиригодишния си мандат на обширния остров, чието население наброява само 370 000 души, 255 000 от които - избиратели.

В атмосфера на недоверие към политическата класа и повтарящи се скандали исландците трябваше пет пъти да застават пред урните от 2007 до 2017 г., за да подновяват състава на своя парламент.

"Това правителство не бе създадено с предпоставката да предприеме промени в обществото, а по-скоро с цел да установи съвместно съществуване на политическите сили в една отдавна неспокойна страна", припомня Ейрикур Бергман, който преподава политически науки в университета "Бифрьост".

Резултатите на партиите в сондажите са много близки: миналия месец те обещаваха на досегашния екип твърде малка преднина, а по-скорошните му вещаят провал, освен ако си гарантира с много труд подкрепа от някоя четвърта сила.

Приветствана като честен и искрен човек, 45-годишната Катрин Якобсдотир успява да запази тази популярност благодарение на своя консенсусен стил на ръководство и доброто управление на кризата с КОВИД-19. В Европа Исландия е сред страните с най-добри постижения срещу коронавируса, взел там едва 33 жертви.

"Според мен това правителство свърши добра работа и наистина показа възможното в политически план", заяви държавничката тази седмица пред АФП.

Партията на независимостта, за която смятат да гласуват между 20 и 24 процента от избирателите, вероятно ще остане най-голямата политическа сила и нейният председател Бярни Бенедиктсон разчита да се възползва от това.

Наследник на фамилия, властвала над исландската десница, бившият премиер (от януари до ноември 2017 г.) и сегашен финансов министър оцеля, макар да бе замесен в скандала с "Панамските документи".

"Оптимист съм, усещам, че ме подкрепят", заяви той в понеделник на предизборен митинг и прогнозира, че партията му ще бъде и занапред "гръбнакът на едно ново правителство".

Раздробеност

Зад нея обаче се нареждат поне пет политически сили, които се очаква да съберат по 10-15 на сто от гласовете - освен Движението на левите зелени и Прогресивната партия виждаме сред тях левия Социалдемократически алианс, анархистичната Партия на пиратите и десноцентристката Партия на обновлението.

"Това правителство няма ясна алтернатива. Ако то падне и (трите партии) не успеят да продължат заедно, ще настане пълна бъркотия и ще бъде създадена нова коалиция", смята Ейрикур Бергман.

Първите резултати, съвсем частични, ще станат известни в събота, щом в 22.00 по Гринуич приключат работа избирателните секции, но за да се очертае мнозинство, със сигурност ще потрябва повече от една нощ броене на бюлетини.

Формирането на правителство от две политически сили вече е невъзможно, осъществимите варианти с троен съюз са малко и може да видим в Исландия нещо небивало - правителство на четири или пет партии.

"Това прави коалиционната игра много по-различна от досегашната. Според мнозина такива коалиции ще са твърде нестабилни", коментира Оулафюр Хардарсон, преподавател по политически науки.

КОВИД-19 постави проблемите на здравеопазването в центъра на дебатите - левицата брани държавната система, а Партията на независимостта настоява за приватизация в тази сфера.

Търпейки загуби от сриването на туризма, най-значителния сектор от своята икономика, вследствие на епидемията, Исландия обяви най-големия си държавен дефицит от 2008 г. и сложи на масата деликатния проблем с данъците.

По-малко са разногласията във връзка с климата и околната среда - въпроси, присъстващи по-осезаемо отвсякога сред грижите на исландците.

Редица партии предлагат да се използват по-добре стопроцентово възобновяемите ресурси на вулканичния остров, който е първенец в използването на геотермална енергия и стартира неотдавна най-мащабния проект за изсмукване на въглероден диоксид направо от въздуха.

Превод Андрей Шарков, БТА