Ислямските страни търсят решение на хуманитарната криза в Афганистан
Талибаните поискаха помощ за възстановяване на съсипаната икономика на Афганистан и за изхранване на повече от 20 милиона души, застрашени от глад
Ислямските страни потърсиха решение на разрастващата се икономическа и хуманитарна криза в Афганистан на извънредна среща в съседен Пакистан на Организацията за ислямско сътрудничество (ОИС) на равнище министри на външните работи, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Хуманитарната криза в Афганистан, заради която милиони хора са изправени пред перспективата да гладуват през зимата, предизвиква нарастваща тревога. Международната общност обаче се опитва да изработи координирана реакция, предвид нежеланието на Запада да помогне на режима на талибаните, които се върнаха на власт в страната през август.
"Ако незабавно не бъдат предприети действия, Афганистан ще изпадне в хаос", каза пакистанският премиер Имран Хан в речта си при откриването на форума и предупреди, че може да последват бежанска криза и нови атаки на групировката "Ислямска държава". "От хаоса няма полза за никого", подчерта той.
На срещата в Исламабад присъстват също представители на САЩ и на международните финансови институции, както и на световни сили като Европейския съюз и Япония, отбелязва Ройтерс.
И. д. външен министър на талибаните Амир Хан Мутаки също участва във форума, въпреки че досега нито една държава официално не е признала новото правителство в Кабул.
Представители натарен доверителен фонд за Афганистан, който да помогне за облекчаване на влошаващата се икономическа криза в страната. Той ще бъде под шапката на Ислямската банка за развитие.
талибаните поискаха помощ за възстановяване на съсипаната икономика на Афганистан и за изхранване на повече от 20 милиона човека, заплашени от глад. Много неща ще зависят от това дали Вашингтон ще вдигне санкциите срещу талибанските лидери, които принудиха много институции и правителства да се въздържат от преки контакти с режима в Кабул.
Съединените щати "трябва да разграничат правителството на талибаните от 40-те милиона афганистански граждани", подчерта Имран Хан.
Пакистанският премиер оправда наложените от талибаните ограничения за образованието на момичета, като призова света да разбере тази "културна специфика". Човешките права и правата на жените означават различни неща в различни държави, увери той, цитиран от Асошиейтед прес.
"Тази среща е за народа на Афганистан", каза пакистанският министър на външните работи Шах Махмуд Куреши. Той предупреди, че ако не бъде изпратена незабавно помощ, Афганистан със сигурност ще изпадне в колапс. Това би имало "пагубни последици", изразяващи се не само в изгубен човешки живот заради глад и болести, но и твърде вероятно в масова имиграция на афганистанци, подчерта пакистанският външен министър. Той предупреди, че при такъв сценарий ще се разпространи хаосът, което ще позволи на тероризма и на наркотрафика да процъфтяват.
Изпълняващият длъжността външен министър в новия, управляван от талибаните кабинет на Афганистан, Амир Хан Мутаки, в центъра, пристига за 17-та извънредна сесия на Съвета на външните министри на Организацията за ислямско сътрудничество (OIC) в Исламабад
Снимка: AP/БТАУчастниците в срещата решиха да бъде създаден хуманитарен доверителен фонд за Афганистан, който да помогне за облекчаване на влошаващата се икономическа криза в страната. Той ще бъде под шапката на Ислямската банка за развитие.
Осигуряването на достъп на Афганистан до собствените му финансови ресурси ще бъде от основно значение за предотвратяване на неговия икономически колапс, се подчертава в заключителната декларация на срещата, цитирано от Ройтерс. Страните от Организацията за ислямско сътрудничество призоваха за намиране на "реалистични пътища" за размразяване на милиарди долари резерви на афганистанската централна банка в чужбина.
Тези пари бяха блокирани, след като талибаните взеха властта в Афганистан преди четири месеца.