Джихадистите от "Ислямската държава в Ирак и Леванта" са нанесли значителни щети на административните сгради в северния град Мосул, на държавните учреждения, на компаниите. Бунтовниците са подпалвали всичко по пътя си и сега горят автомобили, къщи, складове, а над града се стеле черен дим, разказа губернаторът на провинцията Ниневия - Атила ан Нуджейфи, цитиран от ИТАР-ТАСС и БТА.

Ислямистите обикалят с коли и призовават по високоговорители хората да подновят обичайната си работа.

Някои от джихадистите с черни дрехи или с военни униформи и със скрити с маски лица са заели позиции в сградата на съвета на провинцията. Повечето магазини днес са останали затворени.

Организацията вече заяви, че изцяло контролира Мосул и голяма част от северната провинция Ниневия.

Сили на иракските кюрди са навлезли снощи в северния иракски град Киркук, за да го защитят от напредващите към него джихадистки бойци. В провинция Киркук са разположени и хиляди иракски войници и полицаи, които да охраняват жизненоважните за провинцията петролни находища, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Групировката "Ислямска държава в Ирак и Левант", която се отцепи от Ал Кайда, вече контролира град Фалуджа, разположен на 50 километра от столицата Багдад, както и големи райони в североизточната част на съседна Сирия.

Премиерът Ал Малики, който победи в парламентарните избори миналия месец с кампания, фокусирана на възстановяването на сигурността, поиска от парламента да обяви извънредно положение. След спешно заседание на кабинета той призова също така да бъдат въоръжени тези, които искат да се опълчат на джихадистите.

"Правителството никога няма да позволи Мосул и Ниневия да останат в сянката на терор и терористите", каза премиерът, който изпълнява и функциите на вътрешен министър и на министър на отбраната.

Искането за обявяване на извънредно положение ще бъде обсъдено в четвъртък от иракския парламент. 

Влиятелният шиитски духовник Муктада Садр, ръководил някога страховитата „Армия на Махди”, призова за сформирането на подразделения за защита на светите за мюсюлмани и християни религиозни места в Ирак - в сътрудничество с правителството.

Участието на Садр във формирането на подобни подразделения почти сигурно ще бъде неприемливо за иракското сунитско малцинство, представителите на което са дълбоко подозрителни към шиитското иракско правителство, коментира АФП, цитирана от "Фокус".