Хърватия откри грандиозния мост Пелешац (видео/снимки)
Дубровнишкият "Химн на свободата" звуча при официалното откриване. Първи преминаха с мотори хърватски ветерани от Отечествената война 1991-1995 г.
С преминаването на първите автомобили и мотоциклети, с радостта на присъстващите граждани и официални лица, с големи фойерверки, тромби, факли от десетки лодки и празничния звън на камбаните на църквите на Дубровнишката епархия, Пелешкият мост бе тържествено открит и пуснат в движение във вторник късно вечерта.
Проектът слага край на териториалната прекъснатост, създадена от мирния договор от 1699 г., съгласно който Дубровнишката република (или Република Рагуза) отстъпва брега около град Неум на Османската империя, отбелязва Хина, цитирана от БТА.
Мостът с дължина 2400 метра преминава през пролива между село Комарна на континенталната част на страната и село Бриеста на полуостров Пелешац. Той ще осигури директна пътна връзка между най-южната част на Хърватия и останалата част от страната, която в момента е откъсната при град Неум. Съоръжението се състои от 13 отсечки, шест 33-метрови пилона от армиран бетон и четири ленти. Общата стойност на проекта е 525 милиона евро. 357 милиона евро са предоставени от Кохезионния фонд на ЕС.
Богатата програма и поздравителните слова на председателя на Хърватския парламент Гордан Яндрокович, на премиера Андрей Пленкович и президента Зоран Миланович бяха проследени от стотици присъстващи, както и от милиони зрители пред малкия екран. Чрез видеовръзка към официалните лица и към хърватските граждани се обърна министър-председателят на Китай - страната, чиято фирма построи Пелешкия мост.
Последва дубровнишкият "Химн на свободата", а в края на изпълнението му започнаха фойерверки, шлепове и лодки под моста надуха сирени, запалиха се бенгалски огньове. Първи по моста минаха колите на Мате Римац, от едната страна и на Нико Пулич, от другата. Цялото държавно ръководство, висши служители и гости отидоха до началото на моста, където той беше благословен от епископа на Дубровнишката епархия Роко Гласнович. След това първи с мотори по моста минаха хърватски ветерани от войната, освобождавали хърватския юг през Отечествената война 1991-1995 г.
Премиерът Пленкович изтъкна важността на моста, свързващ Южна Далмация с останалата част на Хърватия. Той напомни, че някои босненски политици са били против изграждането на моста край босненския град Неум, където Босна и Херцеговина има излаз на Адриатическо море. Той благодари на строителите и всички участници в изграждането на моста.
"Това е голям ден за Хърватия! Нека му се насладим", подчерта хърватският премиер, цитиран от АП.
Еврокомисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра заяви, че мостът "ще подобри икономическото развитие и териториалното сближаване на Южна Далмация и Хърватия като цяло".
"Този проект е огромно значение както за Хърватия, така и за ЕС. Този мост е символ на европейската солидарност и подкрепа към Хърватия във финансов и политически план", изтъкна еврокомисарят.
Заместник-председателят на ЕК за демокрацията и демографията, хърватката Дубравка Шуица, поздрави страната за "огромната работа", която е свършила.
"ЕС изгражда мостове, свързва територии и хора. Ние правим това метафорично всеки ден. Днес добавяме реални мостове, реални връзки с една и съща цел: да обединим хората и да направим нашия Съюз и държавите членки по-силни", подчерта тя.
Словения също поздрави съседката си Хърватия за откриването на моста в писмо до хърватския министър на транспорта Олег Бутович, предаде Хина. "Поздравления за министър Олег Буткович и за всички в Хърватия за този исторически ден и откриването на моста, който ще направи територията на Хърватия цялa", заяви в съобщение в социалните мрежи словенският държавен секретар за инфраструктурата Аленка Братушек. Тя приветства и факта, че основният дизайнер на моста е словенският архитект Марян Пипенбахер.
Югославската федерация нямаше вътрешни граници между шестте републики, сред кoито бяха Хърватия и Босна. След разпадането й през 90-те години обаче двете части на хърватския адриатически бряг бяха прекъснати от тясна ивица босненска територия.
Местните и жители и туристите трябваше да преминават през гранична проверка, което забавяше трафика и караше жителите на южната част да се чувстват изолирани от останалата част на страната, отбелязва АП.