Хаити поиска от ООН и САЩ да изпратят военни сили за стабилизиране на страната, в частност за опазване на сигурността на ключовата инфраструктура, след убийството на президента Жовенел Моиз, съобщиха агенциите.

Вижте снимки

Що се отнася до искането към ООН, канцеларията на временния премиер на Хаити Клод Жозеф го е отправило в писмо до Обединените нации, видяно от Ройтерс, а самият документ е с дата 7 юли. Това е денят, в който Моиз беше застрелян в дома си.

В писмото се казва, че целта на искането е "да бъдат подпомогнати усилията на националната полиция да възстанови отново обществения ред и сигурност на цялата територия (на страната)".

Снимка: БТА/AP

За да бъде разрешено в Хаити да бъдат разположени военни или полицейски мироопазващи сили на ООН, ще е нужно одобрнието на 15-членния Съвет за сигурност на организацията.

Същевременно Жозеф потвърди пред Асошиейтед прес, че страната му е поискала и от САЩ да изпратят военни сили, отново с цел стабилизиране на обстановката в Хаити и по-специално за защита на критичната инфраструктура след убийството на Моиз, докато страната се занимава с организирането на нови избори.

"Определено се нуждаем от подкрепа и затова се обърнахме към нашите международни партньори за помощ", каза той в интервю за АП, но отказа да съобщи повече подробности. "Убедени сме, че нашите партньори могат да помогнат на националната полиция да се справи със ситуацията."

Жозеф заяви, че недоумява как е възможно опоненти да се опитват да се възползват от убийството на Моиз, за да вземат властта, напряка препратка към група депутати, които декларираха вярност към Жозеф Ламбер, председателя на разпуснатия Сенат, и го признаха за временен президент; Жозеф визираше индиректно и Ариел Анри, чиято кандидатура за премиер бе издигната от Моиз само ден преди да бъде убит, а същите депутати признават за временен премиер.

Снимка: БТА/AP

"Не се интересувам от борби за власт", каза Жозеф в краткото телефонно интервю, без да споменава поименно Ламбер. "Има само един начин да станеш президент на Хаити. С избори. Затова приканвам всички да работим заедно така, че страната да може да има избран президент."

САЩ нямат никакво намерение към момента да оказват военна помощ на Хаити, съобщи пред Ройтерс високопоставен неназован американски правителствен източник.

Сенатът на Хаити, който понастоящем се състои само от една трета от обичайните си 30 сенатори, пък номинира председателя си Жозеф Ламбер за временен президент след убийството на президента Жовенел Моиз, показва видян от Ройтерс документ.

Решението хвърля Хаити в още по-дълбока политическа криза с оглед на това, че в конституцията на страната няма ясна разпоредба кой трябва да поеме властта в подобна ситуация, а същевременно противопоставящите се една на друга политически фракции не могат да се разберат по въпроса.

Снимка: БТА/AP

Засега властта пое временният премиер Клод Жозеф. Натовареният с организацията на изборите министър Матиас Пиер заяви, че Жозеф ще остане в това качество до насрочените за 26 септември президентски и парламентарни избори.

"Новият временен президент, негово превъзходителство Жозеф Ламбер, ще се закълне в присъствието на представители на властта и лидери на гражданското общество", се казва в резолюция на Сената, цитирана от новинарския портал "Жуно 7", цитиран от ТАСС. Отбелязва се, че за приемането на резолюцията са гласували осем от десетте сенатори.

"Избраният от народа като сенатор Жозеф Ламбер е избран от своите колеги да изпълнява задълженията на временен президент на Хаити до встъпването в длъжност на избрания президент на 7 февруари 2022 г.", се казва в резолюцията

Сенатът по принцип беше разпуснат. Освен Ламбер за временен президент сенаторите признават за временен премиер Ариел Анри, когото Моиз номинира за премиер ден преди да бъде убит, но който нито е встъпил в длъжност, нито е съставил правителство, отбелязва Асошиейтед прес и допълва, че по този начин сенаторите са отправили директно предизвикателство към властта на временното правителство.