Готов е договорът за Брекзит - първи развод на страна с ЕС
Европейските лидери се събират *извънредно на 25 ноември* заради сделката
Извънредно заседание на Европейския съвет на 25 ноември ще разгледа проектоспоразумението за Брекзит, постигнато от преговарящите екипи на Великобритания и Евросъюза. Това обяви днес председателят на Съвета Доналд Туск в Брюксел, след като главният преговарящ Мишел Барние му връчи черновата на документа (на снимката), предаде БНР.
"През следващите дни всички ще работим върху текста на политическата декларация за бъдещите отношения както със страните-членки, така и с Европейския парламент. И работата ни ще бъде напрегната. Целта ни е да приключим тази политическа сделка с Обединеното кралство, за да може Европейският съвет да ѝ даде зелена светлина", заяви Мишел Барние.
Британският министър за Брекзита Доминик Рааб междувременно заяви, че подава оставка, тъй като не можел да подкрепи "с чиста съвест" проектоспоразумението с ЕС, съобщи Би Би Си. Според Рааб проектът за Брекзит на Мей застрашава единството на Великобритания. Не мога да подкрепя предложеното споразумение по причини, свързани с бъдещия статут на Северна Ирландия след Брекзит, отбеляза той.
Оставката на Рааб бе последвана от друга - кабинетът напусна и Естер Маквей, която оглавява британското министерство на труда и пенсиите. "Сделката, която представихте пред правителството вчера, не зачита резултатите от референдума", написа Маквей в писмо до Тереза Мей.
Изданието "Хъфингтън пост" пише за трета оставка в кабинета заради несъгласие с проектоспоразумението - тази на зам.-министъра за Северна Ирландия в правителството на Тереза Мей - Шайлеш Вара. Малката северноирландска Демократическа юнионистка партия (ДЮП), която е коалиционен партньор на консерваторите на Тереза Мей, обяви още, че ще гласува срещу плана за Брекзит в парламента.
Какво предвижда най-общо сделката
1. Великобритания ще плати задълженията си към бюджета на ЕС, за които е гласувала в общностните институции. Очертан е преходен срок след оттеглянето на 29 март догодина - до 31 декември 2020 г. (21 месеца).
2. Твърдата ирландска граница се предлага да бъде избегната с оставането на Северна Ирландия в митническия съюз на ЕС.
3. Гражданите на ЕС, които живеят до напускането във Великобритания и британците, които са се заселили на континента, запазват, докато са живи, правата си, включително на социални надбавки и на покана до семействата си да живеят заедно. Изпълнението на споразумението ще бъде под надзора на Съда на ЕС.
Какви са реакциите в британската преса
Повечето медии на острова са единни в скептицизма си към перспективите на сделката и на самата министър-председателка, изтъква в. "Гардиън", цитиран от БТА. Изданието обобщава сериозността на разделението по въпроса със заглавието: "Планът на Мей за Брекзит: разцепен кабинет, разцепена партия и разцепена нация" и отбелязва, че 11 членове на правителството са изразили несъгласие на вчерашното заседание.
"Дейли телеграф" използва думите на самата Мей, за да опише ситуацията: "Предстоят трудни дни." Изданието набляга на вероятността за оспорване на лидерството на министър-председателката и отделя голямо място на критиките срещу споразумението.
"Таймс" заявява, че Мей "прикрива пукнатините" и намеква, че тя е използвала заплахата, че изобщо няма да има Брекзит, за да принуди министрите да се съгласят с нейното проектоспоразумение.
"Дейли мейл" пише за заплаха от "преврат до дни", като същевременно публикува снимка на Мей с надпис "Аз оставам и ще се боря".
"Мирър" насочва към разцеплението в правителството със заглавие "Военен кабинет" и твърди, че 40 бунтари сред консерваторите замислят заговор за свалянето на Мей.
"Файненшъл таймс" пише, че министър-председателката е спечелила подкрепата на правителството за своето споразумение след "яростни дебати" и сега я очаква нова битка в парламента.