Голяма група наши сънародници в Германия са заплашени от принудително напускането на домовете си. Притесненията на хората са да не останат на улицата заради неплатени сметки. Причината обаче не е в тях като наематели - българите са платили на фирма, която е стопанисвала сгради, но от своя страната въпросната фирма не е платила задълженията на комуналните предприятия в града.

Действието се развива в германския град Дуисбург, където има голяма българска общност. Много българи живеят и в градове в съседство.

Около 900 души са засегнати от проблема с нелоялната фирма, като сред тях има и хора от други националности. От организацията "Столипиново в Европа" разказаха пред NOVA, че това не е първият подобен случай на българи, на които се налага принудително да напускат жилищата си.

Всичко започва през август тази година. Тогава организацията "Столипиново в Европа" получава сигнали от наши сънародници, които са получили уведомления от община Дуисбург, че трябва да напуснат жилищата си в рамките на един месец. Причината - неизплатени задължения за ток и вода към комуналното дружество в града.

"Говорим за измамна схема, която се реализира в различни части на Германия. Това е една компания за менажиране на недвижими имоти и отдаването им под наем. Доста е голяма и действа в различни провинции в Германия. Конкретният проблем е, че наемателите плащат своите комунални и режийни сметки за ток и вода, но дружеството, което менажира имотите, не изплаща тези задължения на комуналните предприятия. Тоест сметките за ток и вода на практика не са платени. Тук отговорността е на дружеството, не на наемателите", обясни Полина Манолова, социолог от университета "Дуисбург-Есен".

От "Столипиново в Европа" откриват, че въпросната фирма е действала по този начин и в други градове в Германия. В Дуисбург компанията дава под наем жилища на пет съседни улици в квартал "Марксло". На тези улици живеят основно българи и румънци. Засегнатите са около 900 души. Натрупаните задължения са в размер на половин милион евро към общинските предприятия.

"През януари тази година те известяват компанията, която менажира тези жилища, че водата и токът ще бъдат спрени, ако задълженията не бъдат изплатени", обясни още Манолова.

Оказва се, че случаят не е изолиран. През юли и на друг българин му се налага да напусне жилището си, заедно със семейството си, но причината е друга. Говорим по телефона, защото се притеснява да застане с лицето си пред камера. Предлага да го наричаме Стефан. Разказва ни, че не е имало известие, че предстои проверка и всичко се е случило изневиделица.

"Това се случи на 5 юни. Дойдоха рано сутринта, изкараха ни от домовете. Полиция, местни служби. Все едно бяхме престъпници. Дойдоха на някаква проверка и казаха, че сградата е опасна за живеене, че имало проблем с противопожарната сигурност. Не разбрахме точно какво искат да кажат. Стълбището било дървено. Изневиделица една сутрин, полиция обгражда цялата сграда, проверява нещо и казва, до 2 часа трябва да напуснете", разказа потърпевшият.

По думите му в сградата са живеели още около 8-9 семейства. Като алтернатива за настаняване им е предложен център, в който трябва да заплащат по 11 евро на ден на човек. Стефан отказва и така със семейството му отсядат при роднини и приятели, като се местят през няколко дни. Стефан успява да открие нова квартира, но ни разказва, че му е било трудно.

"Много трудно. Ти си намерил детска градина или училище близо до дома и после се преместваш някъде другаде, в другия край на града. Наистина много трудно. Не знам защо, но това не е първата сграда и винаги казват, че има проблем с противопожарната защита. Аз мисля, че това си е просто натиск към гражданите, към българите и румънци", коментира мъжът.

Що се отнася до българите, които са заплашени да изгубят жилищата си заради неплатените от фирмата-домоуправител задължения, те не са получили предложение за алтернативно жилище.

"Общината казва: "След като водата бъде изключена в тези жилища, те няма да имат водоподаване и това ги прави негодни за обитаване. Тоест те трябва да бъдат незабавно затворени", обясни Манолова.

Към момента това все още не се е случило, но хората живеят в страх, че всеки момент могат да изгубят домовете си.

"Компанията-собственик е сменила компанията, която отговаря за поддръжката на тези жилищни сгради. Започнали са преговори между компанията и комуналните дружества в града, така че по някакъв начин тези задължение да започнат да се изплащат разсрочено. Ние имаме потвърждение от комуналните дружества, че водата и токът няма да бъдат спрени, поне за момента. Това, което ни притеснява, е, че нямаме никакво официално потвърждение от общината, че се отказва от плана си за масово изселване и масова евакуация", обясни Манолова.

От управата на град Дуисбург отговориха на писмено запитване, че възможното спиране на водата вече е предотвратено и ситуацията на наемателите е облекчена. И в други случаи от градската управа уверяват, че оказват подкрепа на засегнатите лица да намерят жилище, като има различни програми, по които потърпевшите могат да кандидатстват.