днес, което проправи пътя към предсрочни избори в Германия на 23 февруари след краха на лявоцентристката му коалиция миналия месец, предаде ДПА.

От 717 депутати в долната камара на германския парламент 394 гласуваха против Шолц, 207 го подкрепиха, 116 се въздържаха, обяви председателката на Бундестага Барбел Бас, цитиран от БТА.

Канцлерът сега ще поиска от президента Франк-Валтер Щайнмайер да разпусне парламента и да свика нови избори около седем месеца по-рано, отколкото се очакваше.

Резултатът от гласуването не бе изненадващ, тъй като правителството на Шолц вече няма мнозинство в парламента.

Социалдемократът Шолц внесе искането за вота на доверие три години след като трипартийната му управляваща коалиция пое властта през 2021 година.

Ходът последва продължили месеци ожесточени борби относно икономическата политика и бюджета за 2025 г., особено с по-малкия коалиционен партньор "Свободна демократическа партия" (СвДП), отбелязва ДПА. След като канцлерът реши да уволни тогавашния министър на финансите Кристиан Линднер в началото на ноември, неговата партия СвДП напусна коалицията и остави Шолц без мнозинство.

В реч пред парламента преди днешното гласуване германският канцлер заяви, че Германия е изправена пред важни политически проблеми, включително отдавна закъснели инвестиции в закъсалата икономика на страната, които се нуждаят от участието на обществото.

"Това решение е толкова фундаментално, че то трябва да бъде взето от самия суверен - от гласоподавателите", каза той. Предсрочните избори ще позволят "на гражданите да определят политическия курс" на страната, добави Шолц.

Канцлерът вече бе посочен за водещ кандидат на предстоящите избори на своята Германска социалдемократическа партия (ГСДП), но шансовете му да спечели нов мандат изглеждат незначителни, коментира ДПА. Актуални социологически проучвания прогнозират, че партията му ще остане на трето място след консервативния блок ХДС/ХСС и крайнодясната партия "Алтернатива за Германия".

Канцлерът Шолц използва по-голямата част от 30-минутната си реч днес, за да отправи предизборни обещания към германските гласоподаватели, включително за стабилни пенсии, за повишаване на минималната заплата и придържане към отказа му да предостави на Украйна крилати ракети с голям обсег "Таурус".

Водещият кандидат на съюза ХДС/ХСС Фридрих Мерц, за когото се смята, че най-вероятно ще смени Шолц, обвини канцлера, че оставя страната в една от най-тежките икономически кризи в следвоенната ѝ история.

Състоянието на германската икономика, която някога бе смятана за най-стабилната в Европа, бе основната спорна тема, довела до разпадането на коалиционното правителство, коментира ДПА. Растящите цени на енергията, високата инфлация, спадът на износа и изпадналата в затруднение автомобилна индустрия допринесоха за икономическия спад.

След като депутатите не гласуваха доверие на правителството на Шолц, канцлерът незабавно поиска от президента Франк-Валтер Щайнмайер да разпусне парламента и да свика предсрочни избори.

Президентът трябва да вземе решение в срок от 21 дни, но тази стъпка се смята за формалност, тъй като той вече обяви, че подкрепя предложената от Шолц дата 23 февруари за предсрочните избори. Това ще бъдат едва четвъртите предсрочни избори в историята на Германия.

Шолц и неговите министри, както и настоящият състав на парламента, ще продължат да изпълняват служебните си задължения до първото заседание на новоизбраните депутати след изборите.

Тъй като коалиционните преговори често са продължителни е възможно тогава все още да няма сформирано ново правителство. В този случай Щайнмайер може да поиска правителството на Шолц временно да продължи да управлява страната и то няма право да му откаже.

Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер ще проведе маратон от разговори с представители на германските политически партии, след като германският канцлер Олаф Шолц по-рано днес поиска от него да разпусне долната камара на парламента и да насрочи предсрочни избори, предаде ДПА.

Преди да реши дали да откликне на искането на Шолц, Щайнмайер от утре ще разговаря с лидерите на парламентарно представените партии, за да види дали има все още възможност за стабилно управляващо мнозинство.

Според източници в разговорите ще участват Ролф Мюцених от социалдемократите на Шолц и опозиционният лидер Фридрих Мерц от консерваторите. Още утре те са очаквани в президентския дворец.

В сряда Щайнмайер ще проведе среща с лидерите на парламентарните групи на Зелените и на Свободните демократи, а в четвъртък с тези на "Алтернатива за Германия", както и с представители на Левите и на Съюза на Сара Вагенкехт.