Германия обяви, че запазва граничния контрол
Намерението на Федералното правителство е да продължи проверките до влизането в сила на Европейската система за предоставяне на убежище
Въведеният от Германия граничен контрол може да бъде удължен след 15 декември при нужда, след като тази мярка доказа като много успешна в борбата с незаконния трафик на мигранти, каза днес германската министърка на вътрешните работи Нанси Фезер, цитирана от Ройтерс и БТА.
През октомври Нанси Фезер разпореди временни проверки по границите с Полша, Чехия и Швейцария в отговор на това, че миналата година броят на молбите за убежище, подадени за първи път, се покачи рязко. Оттогава мярката бе удължена многократно.
"Според мен граничният контрол ще остане толкова дълго, колкото е необходимо", каза Фезер в град Гьорлиц на границата с Полша и добави, че удължаването най-вероятно ще бъде до влизането в сила на общата европейска система за предоставяне на убежище.
През декември Европейският съюз прие нови правила за справяне с нелегално пристигащите мигранти и търсещите убежище лица. Тази сделка беше приветствана като голям напредък след почти десетилетие на остри спорове по въпроса и се очаква да влезе в сила до края на 2025 г.
"Постигнахме голям успех при ограничаването на нерегламентираната миграция и борбата с каналджиите беше много ефикасна", заяви министърката.
Берлин ще трябва да уведоми Европейската комисия за евентуалното удължаване на граничния контрол, допълни министърката.
Най-голямата група мигранти, влезли в Германия, са от Афганистан, следвани от граждани на Сомалия, Индия, Иран и Йемен, показват данните. Много от тях пътуват без документи.
Същевременно правителството представи данни, според които през първата половина на тази година е намалял значително броят на мигрантите, достигащи нелегално Германия през Беларус.
Според информацията, получена в отговор на въпрос в парламента от страна на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", през първата половина на годината около 3100 мигранти са пристигнали в Германия, след като са преминали през Беларус, съобщи ДПА, на която се позова БТА.
Полицейската статистика показва, че през същия период на 2023 г. приблизително 7926 мигранти са използвали маршрута през Беларус, за да влязат в Германия, а до края на същата година броят им е нараснал до 11 932.
Европейският съюз обвини беларуския президент Александър Лукашенко, че умишлено насърчава и подпомага мигрантите да влизат без разрешение в страните от блока през територията на Беларус, отбелязва ДПА.
Новият пакт за предоставянето на убежище и миграцията
Новият пакт се стреми да подобри управлението на границите и процедурите за предоставяне на убежище за хора на външните граници, както и да ускори вземането на решение за статута на искащите убежище още при пристигането им, се казва в съобщени на Европейския парламент.
Един от стълбовете на пакта е оказването на солидарност към страните от ЕС, които посрещат много хора, търсещи убежище. Страните в ЕС ще могат да дават своя принос по различни начини - от приемането на търсещи убежище от страната, в която те са пристигнали, до финансова помощ или техническа подкрепа.
Парламентът и държавите членки приеха споразумение за крайния текст на законодателните досиета, които съставляват новия пакт за миграция и убежище, през февруари 2024 г. Досиетата установяват нови правила за управлението на потоците от мигранти.
След приемането на пълния пакет прес април 2024 г., страните от ЕС ще имат две години, за да въведат новата система в своето национално законодателство.