Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отмени среща с министър-председателя Милош Вучевич, потвърди за сръбската секция на Радио Свободна Европа говорителят на ЕК Ерик Мамер. Причината, по думите на говорителя, е днешната среща на сръбския премиер с министъра за икономическото развитие на Русия Максим Решетников, който е на работно посещение в Белград.

Според представител на Брюксел, съобщението на сръбското правителство след тази среща, в което се говори за по-нататъшното укрепване на икономическото и цялостно сътрудничество с Русия, е достатъчна причина председателката на Европейската комисия "незабавно да реши" да отмени срещата с премиера на Сърбия.

Вучевич разговаря с Решетников за по-нататъшното укрепване на икономическото и цялостното сътрудничество между двете страни.

Сърбия подкрепи териториалната цялост на Украйна, но въпреки че е кандидат за членство в ЕС, отказва да се присъедини към санкциите на ЕС срещу Москва заради инвазията на Русия в Украйна.

В съобщението на правителството на Сърбия се посочва, че министър-председателят, говорейки за санкциите срещу Русия, е казал, че "въпреки големия натиск" Сърбия води свободна и независима политика и че има добро сътрудничество както с Русия, така и с ЕС, Китай и други страни.

Урсула фон дер Лайен пристигна в Белград в рамките на четиридневна обиколка на Западните Балкани. По-рано днес тя бе посрещната от президента на Сърбия Александър Вучич, с когото обсъди европейския път на Сърбия.

Снимка: АР/БТА

"Заедно инвестираме в екологично чист транспорт, в ход са няколко интересни проекта, като например железопътен коридор 10. Всичко това осигурява солидна основа за членството на Сърбия в ЕС. Сърбия е една от най-напредналите страни в процеса на присъединяване. Именно в този дух работим за откриването на Клъстер 3". Това заяви Лайен на съвместна пресконференция със сръбския президент Александър Вучич в Белград.

Снимка: АР/БТА

Тя коментира съвместимостта на външната политика на Сърбия и ЕС.

"Това, което виждам, е, че президентът ме прие тук, той прие премиера на Гърция и Полша, това говори много. Вярвам, че бъдещето на Сърбия е в ЕС. Ние сме демократичен съюз от държави и решението е на народа на Сърбия", каза още председателят на ЕК.

Снимка: АР/БТА

Вучич заяви, че хора, които уж са загрижени за европейското бъдеще на Сърбия, постоянно нападат нейното правителство.

"Те съставиха текст във в. "Таймс", 43% (от сърбите - бел.ред.) са за ЕС, 42% за БРИКС. Вчера казах, че Сърбия е на европейския път. И защо? Урсула може да потвърди колко много се мъчих да обясня позицията ни, но успях да кажа и къде искам и къде според мен е мястото на Сърбия. Ще продължим европейския си път, ще се опитаме да запазим партньорството и приятелството си. Моята политика няма да се ръководи от проучвания на общественото мнение", каза сръбският президент.

Снимка: АР/БТА

Запитана за евентуалната дата на присъединяването на Сърбия към ЕС, Фон дер Лайен заяви, че "красотата на процеса на присъединяване е, че той се основава на заслуги".

"Това е процес, в който всеки сектор, категория, в която трябва да напреднеш. Решението за това се взема от страните кандидатки. Следя Сърбия от 5 години, видях напредък", каза председателят на ЕК.

Фон дер Лайен засегна и въпросът с отварянето на литиевата мина в Сърбия и страховете на сърбите относно околната среда. Тя заяви, че ЕС ще уважава и опазва "прекрасната природа" на Сърбия.

"Ще работим с местните общности, за да прилагаме европейските стандарти", заяви председателят на ЕК, като похвали Сърбия за изготвянето на Програмата за реформи.

Вучич заяви, че не е лесно да си на мястото на Сърбия, но че тя ще направи всичко възможно, за да ускори европейската си интеграция.

Четвъртото посещение на Фон дер Лайен в региона е смятано за ясен сигнал, че разширяването отново е на дневен ред. За Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Република Северна Македония, Черна гора и Сърбия това посещение е възможност да покажат напредъка си в реформите, необходими за присъединяването към ЕС.