Филипините и Германия се ангажираха да сключат по-всеобхватно споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, съобщиха техните министри на отбраната в съвместно изявление, цитирано от Ройтерс.

Германският министър на отбраната Борис Писториус се срещна с филипинския си колега Гилберто Теодоро в Манила, за да засили сътрудничеството между страните, които отбелязват 70 години от установяването на дипломатически отношения, съобщи БТА.

Министрите се ангажираха да установят дългосрочни отношения между въоръжените си сили за разширяване на обучението и двустранния обмен, да проучат възможностите за разширяване на двустранното сътрудничество в областта на въоръженията и да участват в съвместни проекти.

Германският министър на отбраната и филипинския му колега Гилберто Теодоро заявиха, че "категорично се противопоставят на всякакъв едностранен опит за налагане на претенции за разширение, особено чрез сила или принуда".

"За тази цел министрите се ангажират да установят дългосрочни отношения между въоръжените сили и по-специално да разширят сътрудничеството в областта на обучението и двустранния обмен". се казва още в изявлението.

Писториус заяви, че се надява споразумението да бъде подписано по-късно т.г., "може би още през октомври".

"Всички държави трябва да могат да се ползват от свободата на корабоплаването, независимо от икономическата им сила или географския им размер. За това се борим заедно с нашите партньори", подчерта германският министър по време на пресконференция във филипинската столица Манила.

Теодоро заяви, че Филипините ще се обърнат към "Германия като възможен доставчик на техника".

"Те са в областта на управлението на войски, противовъздушна отбрана, морската област, въздушната област и в по-високотехнологичното оборудване" каза Теодоро на пресконференция с Писториус.

През 2016 г. Постоянният арбитражен съд в Хага заяви, че претенциите на Пекин нямат правно основание. Китай отхвърли това решение. В съвместното си изявление Теодоро и Писториус потвърдиха, че решението на международния трибунал относно Южнокитайско море е "окончателно и правно обвързващо".

Южнокитайско море е жизненоважен търговски маршрут. Всяка година през него преминава търговия с кораби на стойност над 3 трилиона долара. Теодоро заяви, че Филипините не провокират Китай и не търсят война. Той повтори позицията на Манила, че единствената причина за конфликта "е незаконният и едностранен опит на Китай да присвои по-голямата част, ако не и цялото Южнокитайско море".

Ангажиментите и ангажиментите на Германия в региона "не са насочени срещу никого", заяви Писториус в Манила. "Вместо това се фокусираме върху поддържането на основан на правила ред, осигуряването на свободата на корабоплаването и защитата на търговските маршрути".

Манила и Берлин задълбочават военните си връзки в момент, когато през последните месеци се засили напрежението между Китай и Филипините, които си разменят обвинения заради сблъсъци в оспорвани райони на Южнокитайско море, включително обвинения, че китайски военни кораби умишлено са осъществили таранен сблъсък с военни кораби на Манила, ранявайки сериозно филипински моряк.

Китай претендира за суверенитет над по-голямата част от Южнокитайско море, включително области, за които претендират като изключителни икономически зони Виетнам, Филипините, Малайзия, Бруней и Индонезия.

През 2016 г. Постоянният арбитражен съд в Хага заяви, че претенциите на Пекин нямат правно основание. Китай отхвърли това решение. В съвместното си изявление Теодоро и Писториус потвърждават, че решението на международния трибунал относно Южнокитайско море е "окончателно и правно обвързващо".

В петък Германия се присъедини към ръководеното от САЩ командване на ООН в Южна Корея, ставайки 18-ата страна в групата, която помага за охраната на силно укрепената граница със Северна Корея и е поела ангажимент да защитава Юга в случай на война.

Писториус подчерта, че тази стъпка е доказателство, че Берлин е убеден, че европейската сигурност е тясно свързана със сигурността в Индийско-тихоокеанския регион.

САЩ и техните партньори разширяват съюзите и партньорствата, включително тези, които обхващат целия свят. Китай е изразявал загриженост относно нарастващите връзки между членовете на НАТО и азиатски държави като Япония, Южна Корея и Филипините.