Президентът на САЩ Джо Байдън е на път да вземе решение за изпращане на ракети с голям обсег на действие на Киев, което може да отвори нова глава във военната подкрепа на САЩ за Украйна повече от година и половина след пълномащабното нахлуване на Русия в страната, пише в. "Файненшъл Таймс".

САЩ отдавна са предпазливи по отношение на искането на Украйна за доставка на т.нар. балистични ракети ATACMS - тактически балистични ракети с обсег на действие до 300 км, поради опасения за ограничените запаси и дали те могат да бъдат използвани за нанасяне на удари по руска територия, което да доведе до ескалация на конфликта.

Но през последните месеци, когато войната се проточи и Украйна се опита да си върне териториите в южните и източните райони на страната, САЩ обмислят тази стъпка. Тази година Великобритания и Франция вече изпратиха свои собствени ракети с голям обсег на действие в Украйна, припомня изданието.

"Ние не сваляме нищо от масата. Нямаме решение, което да обявим за нови доставки, но позицията ни през цялото време е била, че ще предоставим на Украйна въоръжения, които ще й позволят да успее на бойното поле", заяви пред репортери Джон Файнър, заместник-съветник по националната сигурност, докато Байдън пътуваше от Ню Делхи за Виетнам в неделя.

"Решението може да бъде взето скоро", заяви в събота един от високопоставените служители в администрацията на Байдън.

Андрий Ермак, началник на кабинета на украинския президент Володимир Зеленски, заяви пред "Файненшъл таймс", че е уверен, че САЩ ще се съгласят да изпратят ATACMS на Украйна. "Да, говорим за това... Във всеки разговор с Джейк Съливан, съветника по националната сигурност на САЩ, се повдига този въпрос", заяви Ермак. "Те разбират, че [ATACMS] са много необходими. Вярвам, че това ще бъде договорено и то много, много скоро", допълни той.

В сряда държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън замина за Киев, за да се срещне с външния министър на Украйна Дмитро Кулеба. На съвместна пресконференция Кулеба заяви, че са имали "дискусия по същество" относно ATACMS. "Много съм щастлив, че тази възможност все още е отворена", заяви Кулеба.

Байдън е изправен пред нарастващ натиск и от двете страни на политическия спектър в Конгреса на САЩ да одобри прехвърлянето на ракетите с далечен обсег на действие на Киев.

"Украйна се нуждае незабавно от F-16 с добре обучени пилоти и от артилерия с по-дълъг обсег на действие като ATACMS, за да се възползва от стабилните успехи на украинската контраофанзива", заяви Ричард Блументал, сенатор демократ от Кънектикът. Той говори по време на двупартийно посещение в Киев миналия месец, когато заедно с други сенатори, включително републиканеца от Южна Каролина Линдзи Греъм, се срещна със Зеленски.

"Може да е бавно и трудно, което знаехме, че ще бъде, но е солиден, стабилен напредък с реална перспектива за значителен пробив. Това е решаващ момент", каза Блументал.

Снабдяването на Украйна с ATACMS би се вписало в модела на американската военна подкрепа за Киев. Вашингтон се противопостави на това да даде на Киев всичко, което поиска, наведнъж, а действаше въз основа на собствена оценка на военните нужди в момента.

Американските танкове "Ейбрамс" трябва да пристигнат в Украйна скоро, а САЩ започнаха да обучават украински пилоти на изтребители F-16, след като дадоха съгласието си на няколко европейски държави да прехвърлят самолети на Киев. САЩ също така взеха противоречивото решение да изпратят касетъчни боеприпаси на Украйна, за да засилят артилерийския ѝ капацитет.

"Надявам се - вярвам, че ще се случи като с F-16", каза Ермак, който е начело на опитите на Украйна да получи по-мощно западно оръжие.

По време на лятната си контраофанзива Украйна използва британски и френски ракети с голям обсег, както и американски управляеми ракети с по-малък обсег HIMARS, за да нанася удари по руската логистика, оръжейни складове и командни пунктове.

Предимството на ATACMS пред британските ракети Storm Shadow и френските Scalp е, че те могат да бъдат изстрелвани от пускови установки Himars, а не от остарелите украински изтребители от съветската епоха, пише "Файненшъл Таймс".