Европа затяга мерките: Франция в извънредно положение, Белгия с тревога за болниците
Вечерен час в Париж, Германия обяви рекорден брой случаи, Ирландия в четвърта степен ниво на опасност
Втората вълна на коронавирус обхваща света. Страните в Европа масово предприемат нови мерки.
Френското правителство обяви извънредно положение заради усложнената ситуация с разпространението на COVID-19 в страната.
Президентът Еманюел Макрон заяви, че ще има вечерен час за четири седмици за Париж и други големи градове, най-засегнати от пандемията. Това са регионът Ил дьо Франс и градовете Лил, Руан, Сент Етиен, Тулуза, Лион, Гренобъл, Екс и Монпелие.
Вечерният час започва да действа от събота и ще е между 21 часа и 6 часа. През това време ресторантите и кафенетата ще бъдат затворени.
"Трябва да реагираме", заяви Макрон в интервю по националната телевизия.
Той допълни, че Франция не е изпуснала контрол над вируса, но призна, че ситуацията е тревожна.
Германия съобщи за рекорден брой нови случаи на коронавурус - 6638 за изминалото денонощие, предаде Ройтерс.
По този начин общият брой на инфектираните в страната от началото на пандемията достига 341 223 души, сочат данни на института "Роберт Кох".
Предишният дневен рекорд на Германия бе 6294 новозаразени на 28 март.
Жертвите на патогена са се увеличили с 33 до 9710 души.
Спрямо други европейски страни Германия има сравнително ниски нива на заразени и починали от Ковид-19 засега, но през последните седмици бройките скачат и канцлерът Ангела Меркел предупреди, че може да се стигне до 19 200 новозаразени дневно, ако сегашната тенденция продължи.
Правителството на Ирландия повиши до четвърта степен нивото на епидемиологична опасност в три графства, граничещи със Северна Ирландия, и забрани на всички граждани ходенето на гости, предадоха Ройтерс и ТАСС.
В трите окръга се затварят всички търговски обекти освен магазините за хранителни стоки и аптеките заради по-високите показатели за разпространението на коронавируса през последните две седмици.
В цялата страна от петък, 16 октомври, пък се забранява ходенето на гости по домовете, освен при полагане на грижи за деца, болни и възрастни хора.
През изминалото денонощие в Ирландия са регистрирани 1095 нови случая на Ковид-19 и пет жертви. В Северна Ирландия са потвърдени 1217 новозаразени и четирима починали.
Интензивните отделения в Белгия може да изчерпят капацитета си до средата на ноември, ако новите случаи на зараза с коронавируса продължат да растат със същия темп, предупредиха белгийските здравни органи, цитирани от Асошиейтед прес.
"Ако това увеличение продължи, до средата на ноември ще сме достигнали максималния си капацитет от 2000 легла", каза Ив ван Латем, говорител на националния оперативен щаб на Белгия за борба с коронавируса. "Трябва непременно да избегнем подобен сценарий", допълни той.
Данните от днес за разпространението на коронавируса на Националния институт по обществено здраве показват 7360 нови случая на коронавирус за последните 24 часа.
През последните седмици всички показатели за разпространението на вируса се влошиха. Новото рязко увеличение на инфекциите се изразява и в увеличаване на настаняванията в болница и смъртните случаи. Към днешния ден в белгийските болници са хоспитализирани 1621 пациенти с Ковид-19, като от тях 281 са на интензивно лечение, а починалите са 33 жертви.
Ван Латем заяви, че за последната седмица в белгийските болници ежедневно са постъпвали по 152 нови пациенти, което е увеличение от 80 процента. За същия период смъртните случаи на денонощие нарастват с 56 на сто.
"Това показва силата на този експоненциален ръст", каза той. "Той започва бавно, малко по малко нараства и после завършва с взривоопасна ситуация", предупреди той.
Белгия, която е една от най-тежко засегнатите страни в Европа, миналата седмица въведе серия от рестриктивни мерки, чиято цел е да забавят темпа на увеличение на новите инфекции, включващи локални налагания на вечерен час, затваряне на баровете в Брюксел за поне месец и ограничаване на спортната дейност на закрито.
Ван Латем заяви, че по брой на нови коронавирусни инфекции Белгия е на второ място в Европа след Чехия.
Досега вирусът е отнел живота на над 10 200 души в Белгия, чието население е 11,5 милиона души. Миналата седмица са диагностицирани средно по над 5000 нови случая на денонощие, което е увеличение от 93 процента в сравнение с предходния седемдневен период. Сега броят на новите инфекции се удвоява на всеки седем дни, каза Ван Латем.
"Но сега не е време за паника, не сме в същата ситуация, в която бяхме през март - април. По-строгите мерки могат да ни помогнат да променим кривата", заяви той.
Здравните експерти призоваха местните жители да ограничат социалните си контакти и да използват мобилно приложение за проследяване на контактите. Те заявиха, че приложението "Короналърт" (Coronalert) са си свалили досега около 1 милиона души, което прави около 15 на сто от използващите смартфони.
Истанбул е обхванат от нова вълна на епидемията от коронавирус. Само за един месец случаите в мегаполиса са се увеличили с около 50 процента, съобщи турският министър на здравеопазването Фахреттин Коджа.
През месец септември епидемията е достигнала нов пик в столицата Анкара, но от началото на октомври броят на заразените е започнал да спада.
По думите на министъра тревожно е положението при здравните работници. От март досега са починали 107 здравни работници - лекари, медицински сестри, болногледачи и друг медицински персонал, а над 40 000 са с положителен тест за коронавирус.
Според здравните власти не се предвижда въвеждане отново на строгите ограничения за излизане навън, които се прилагаха в първия етап на епидемията, нито затваряне на границите.
Нови 1671 случаи на коронавирус са били установени през последното денонощие в страната, а 57 души са починали, с което броят на жертвите от месец март досега надхвърли 9 000 души /9 014 души/.
От днес се предвижда да бъдат огласявани резултатите от направените тестове и на пациентите без симптоми, а не само на тези с установени симптоми както досега.