Френският президент Еманюел Макрон заяви днес, че Европа вероятно ще реши да въведе нови данъчни намаления, за да даде тласък на отслабващата икономика, застрашена от реципрочните мерки в търговската война между Съединените щати и техните световни партньори, предаде Ройтерс.

Макрон каза това на американския си колега Доналд Тръмп малко преди импровизирания им обяд в Биариц, където лидерите от Г-7 се събират тази вечер на тридневна среща на върха.

По думите му Европа се нуждае от нови инструменти, за да даде тласък на икономиката си.

"Вероятно ще решим да въведем нови данъчни намаления, което е един от начините да се даде нов (координиран) тласък", допълни Макрон, без да посочи подробности.

Кабинетът на френския държавен глава засега не е отговорил на молбата за коментар.

Френският президент Еманюел Макрон и американският му колега Доналд Тръмп разговаряха днес на четири очи на импровизиран обяд преди началото на срещата на върха на Г-7 във френския курортен град Биариц, предаде Франс прес.

Двамата ръководители обсъдиха темите на дискусиите на форума, който се очертава да бъде особено напрегнат. Тяхната среща не беше предвидена предварително.

Макрон и Тръмп обядваха в елегантния хотел "Дю Пале", където до понеделник лидерите на седемте най-развити страни ще обсъждат най-важните световни въпроси.

Снощи американският президент отново заплаши да обложи с мита френските вина, ако Париж продължи да настоява да бъдат въведени такси за американските интернет гиганти, припомня АФП.

Борис Джонсън на срещата на Г-7

Снимка: БТА

Британският премиер Борис Джонсън пък заяви, че ще каже на американския президент Доналд Тръмп по време на срещата на върха на Г-7 през уикенда в Биариц да се откаже от търговската война, която вече дестабилизира икономическия растеж в целия свят, предаде Ройтерс.

Джонсън отговори утвърдително, попитан от репортери във френския курорт дали ще посъветва Тръмп да намали напрежението с Китай.

Моят приоритет на срещата на върха на Г-7 "очевидно е състоянието на глобалната търговия. Много съм разтревожен от начина, по който вървят нещата, от увеличаването на протекционизма, на митата, което наблюдаваме", каза британският премиер.