Европейската комисия ще обсъди идния понеделник становищата си по исканията на Украйна, Грузия и Молдова за получаване на статут на кандидати за членство в ЕС, съобщи днес говорител на комисията. Той добави, че се предвижда приемането на становищата да бъде гласувано следващия петък - седмица преди следващото заседание на Европейския съвет.

Пред Европейския парламент вчера председателят на украинската Върховна рада Руслан Стефанчук призова ЕС да предостави статут на кандидат на неговата страна на заседанието на Европейския съвет на 24 юни.

ЕК настоя днес държавите по света да не приемат доставки с откраднатото от Русия украинско зърно. Говорител на комисията отбеляза, че Египет вече е отказал подобни доставки. Говорителят заяви, че вносителите трябва да следят откъде получават зърнени доставки.

Комисията днес обяви, че от бюджета на ЕС ще бъдат отпуснати още 205 милиона евро за хуманитарна помощ за Украйна и с това общата предоставена за целта сума достига над 700 милиона евро. За Молдова за хуманитарни нужди ЕС предоставя 13 милиона евро. ЕС отпуска също седем милиона евро на Червения кръст и на Червения полумесец за осигуряване на психологическа помощ на украинските бежанци в Полша, Словакия, Унгария, Румъния и Чехия в следващите две години.

ЕК предлага Молдова да бъде освободена за една година от тарифни квоти за износа към ЕС на единствените седем земеделски стоки, които все още попадат под ограничения. По оценки на комисията подобно решение би подкрепило страната с 55 милиона евро като част от усилията за облекчаване на последиците от предприетата от Русия война срещу Украйна.

В същото време председателите на политическите групи в Европейския парламент разпространиха днес общо изявление, в което призовават Европейският съвет да вземе решение по молбите на Украйна, Молдова и Грузия за получаване на статут на кандидати за членство в ЕС на насроченото заседание за 23-24 юни.

ЕС трябва да покаже смелост и решимост, настояват те. Украинските граждани желаят да живеят в свободна и демократична страна, която е част от европейското семейство. Знаем, че този стремеж е споделен от хората в Грузия и Молдова, както и в държавите от Западните Балкани, чиито очаквания не трябва повече да бъдат пренебрегвани, се посочва в изявлението.

Силно призоваваме ЕС да предостави статут на Украйна и Молдова, както и да работи в същата посока за Грузия, за да отговори да оправданите очаквания на грузинския народ, допълват председателите на парламентарните групи.