Европейският съюз ще закрие въздушното си пространство за руски авиокомпании, гласи неофициална информация на журналист от берлинското бюро на ARD, цитиран от РИА "Новости". Тази вечер към страните, което вече го направиха, се присъединиха Швеция и Финландия. По-рано небето си затвориха България, Румъния, Словения, Полша, Чехия, Литва, Латвия и Естония, както и Великобритания - за частни полети.

Междувременно външните министри на ЕС се събират за четвърти път тази седмица извънредно в неделя, 27 февруари, за да решат с каква военна помощ ще подпомогнат Украйна.

"Свиквам заседанието утре вечер за одобряване на следващи мерки в подкрепа на Украйна срещу руската агресия", съобщи Жозеп Борел.

Съветът на ЕС ще заседава онлайн, се посочва в съобщение на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел в Туитър. Борел добавя, че ще предложи осигуряване на спешна помощ за украинските въоръжени сили в героичната им битка. Стана ясно, че Франция ще увеличи доставките за войската на Украйна, а Белгия ще подсигури автоматични пушки и гориво. Германия готви да предостави на украинците 400 гранатомета.

НАТО ще продължи да предоставя оръжие на Украйна, в това число системи ПВО, заяви и генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг.

САЩ и Албания пък поискаха също в неделя да се събере извънредно Съветът за безопасност на ООН по украинския въпрос.

По-рано говорителят на външния министър на Русия Мария Захарова заяви, че западните страни фактически са станали съучастници в осемгодишния геноцид над жителите на Донецк и Луганск.

Всички руски банки, които вече попаднаха под санкциите на международната общност, пък ще бъдат изключени от системата за плащания SWIFT. При необходимост ще бъдат добавени и още в списъка, съобщи РИА "Новости", като се позовава на германската пресслужба.

Преговорите между западните страни приключиха вечерта в събота. Първоначално предложението на Литва беше отхвърлено от няколко европейски страни, включително Германия. Това на практика би отрязало руските банки от глобалната финансова система. Първоначално предложението беше отхвърлено от няколко европейски страни, включително Германия.

Германия подкрепя налагането на насочени и функционални ограничения на Русия при използване на международната система за разплащания Суифт, заявиха обаче тази вечер германските министри на външните работи и икономиката Аналена Бербок и Роберт Хабек, цитирани от Ройтерс.