Чуйте статията:

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че ще разговаря с руския си колега Владимир Путин в понеделник, за да обсъдят усилията за мир в Украйна, като допълни, че ще поиска от него възобновяване на сделката за безопасно транспортиране на зърно през Черно море, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

По време на пресконференция след срещата на върха на Г-20 в Южна Африка Ердоган заяви, че Турция ще направи всичко по силите си за да проправи път към мир в Украйна, като допълни, че ще сподели с европейските и американските лидери и съюзници резултатите от разговора си с Путин.

Междувременно Русия заяви, че е поела контрола над още 3 селища в Украйна. Според руското министерство на отбраната са били завзети Петровское в Донецка област, където се водят основните боеве, както и Тихое и Отрадное в Днепропетровска област, където руските сили проникнаха през лятото.

Украинската армия изпитва затруднения на фронта, като в момента се бори да не загуби контрола над няколко свои бастиона на фронта и е започнала да отстъпва в северната и южната част на страната, където фронтовите линии не бяха мърдали от няколко месеца.

Това се случва в момент, когато украински, американски и европейски представители водят преговори в Женева, като обсъждат плана от 28 точки, предложен от американския президент Доналд Тръмп с цел да сложи край на близо четиригодишната война.