Ердоган иска сирийските правителствени сили да напуснат Северна Сирия
Турският президент ще обсъди с Путин оттеглянето на кюрдските сили. Американците са се изтеглили от най-голямата си база
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган иска сирийските правителствени сили да напуснат районите близо до турската граница, за да може той да настани там до 2 милиона бежанци, заяви негов говорител пред Асошиейтед прес.
Това искане ще бъде основна тема на разговорите на Ердоган с руския президент Путин във вторник.
Говорителят на Ердоган Ибрахим Калън заяви, че Анкара не иска нито сирийски сили, нито кюрдски бойци в граничния район, тъй като бежанците няма да се върнат в райони под техен контрол. Турция заяви, че иска районът да бъде под неин надзор.
Турция и Русия ще обсъдят изтеглянето на сирийските кюрдски Сили за защита на народа от северните сирийски градове Манбидж и Кобане по време на разговорите в Сочи идната седмица, заяви в неделя турският външен министър Мевлют Чавушоглу, предаде Ройтерс.
Президентът на Турция Реджеп Ердоган ще отпътува за Сочи във вторник за спешни разговори за Сирия с руския си колега Владимир Путин.
В интервю за Канал 7 Чавушоглу каза, че Турция очаква Силите за защита на народа да бъдат отстранени от районите, където сирийското правителство, подкрепяно от Москва, се е разгърнало в Северна Сирия. Чавушоглу каза, че не иска и един боец от Силите за защита на народа да остане в "зоната за сигурност" в края на периода на примирие.
Днес бе убит турски войник, а друг ранен след нападение на сирийските кюрдски Сили за защита на народа в североизточния Тал Абияд, съобщи турското министерство на отбраната, предаде Ройтерс.
Турция се договори със САЩ в четвъртък да спре офанзивата си в Североизточна Сирия за пет дни, за да позволи на Силите за защита на народа да се изтеглят от планираната "зона за сигурност".
В декларация турското министерство на отбраната заяви, че атаката на Силите за защита на народа с противотанкови и леки оръжия е била срещу турски войници, извършващи проучвателна мисия в Тал Абияд. Министерството заяви, че на нападението е било отвърнато. То добави, че Турция продължава да спазва примирието, въпреки нарушенията.
Министърът на отбраната на САЩ Марк Еспър пък заяви, че съгласно сегашния план всички американски военни, напускащи Сирия, ще заминат за Западен Ирак и ще продължат операциите срещу "Ислямска държава", за да предотвратят възраждането на групировката в тази страна, предаде Асошиейтед прес.
Еспър също така не изключва идеята, че американските сили ще осъществяват от Ирак контратерористични мисии вътре в Сирия. По думите му тези подробности ще бъдат уточнени с времето. Той говори пред репортери вчера на борда на военен самолет на път за Близкия изток. Еспър заяви, че е разговарял с иракския си колега за плана над 700 американски войници, напускащи Сирия, да бъдат прехвърлени в Западен Ирак.
Стана ясно също, че американските сили са се изтеглили от най-голямата си база в Северна Сирия. Това съобщи Франс прес, като се позова на свой кореспондент на терен и на неправителствена организация. Над 70 бронирани автомобила със закачени на тях знамена на САЩ, превозващи военно оборудване и ескортирани от хеликоптери, са преминали през град Тал Тамр, видя кореспондент на АФП.
Според Сирийския център за наблюдение на човешките права автоколоната се е изтеглила от базата "Сарин", близо до град Кобане, и се е отправила към намиращата се на изток провинция Хасака.
По-рано този месец САЩ обявиха, че ще изтеглят своите около 1000 военни от Северна Сирия, а Турция предприе военно настъпление срещу кюрдските формирования, контролиращи региона.
"Това е най-голямата американска военна база в северната част на Сирия и четвърто изтегляне на американски части", каза директорът на центъра Рами Абдел Рахман.
През последните дни американците се изтеглиха от още три бази, включително тази до град Манбидж и още една база до Кобане, близо до турската граница.
Междувременно Турция категорично отхвърли обвинения на Амнести интернешънъл, че е извършила военни престъпления в Северна Сирия, обявявайки ги за част от клеветническа кампания срещу борбата на Турция срещу тероризма, предаде ДПА.
В доклад, публикуван в петък, Амнести интернешънъл обвини турската армия и нейните съюзници в убийства и раняване на цивилни в безмилостни атаки в жилищни райони по време на военното си нахлуване в Северна Сирия.
Министерството на външните работи в Анкара заяви, че операцията е насочена само срещу позиции и убежища на кюрдските милиции Сили за защита на народа и че се взимат всички необходими предпазни мерки, за да се осигури, че цивилни няма да пострадат.
Според проучване на правозащитната организация протурски бунтовници са убили сирийски кюрдски политик.
Преди това, отговаряйки на обвиненията за военни престъпления в Сирия, президентът Ердоган каза в петък, че "някои бунтовници са направили грешки" и обеща да се погрижи за това.
Въпреки официалното примирие между турските и кюрдските сили и двете страни се обвиниха в нарушаване на споразумението за примирие, отбелязва ДПА.