Гордостта на шведите, че за пръв път ще имат жена-премиер, трая само 7 часа, но днес дойде и нова заявка това все пак да се случи.

"Готова съм отново да се кандидатирам за премиер на Швеция. Предложението за това дойде от говорителя на правителството. Нашата страна е прекрасна, но има много належащи проблеми за решаване и аз съм готова да оглавя социалдемократично правителство, което да се справи с тях. Разговорите с политическите партии започват в понеделник. Имам принципната подкрепата на Зелените, на лявото крило и центристите."

Това обяви буквално преди часове примиерствалата едва 7 часа соцлидерка Магдалена Андершон, която във вторник сутрин бе унижена от един от коалиционните си партньори - Зелените, и подаде оставка.

Случилото се разтресе цяла Швеция. "Благодарим за прекрасните часове служба, Магдалена!" Така с горчива ирония шведите коментираха събитието, перифразирайки клишираното "Благодарим за добрата служба", с което бе изпратен миналата седмица предшественика й Стефан Льовен. Бившата финансова министърка подаде оставка още преди да е успяла да отвори бутилките с шампанско. Малко след избора й за премиер управляващата коалиция на социалистите (S), Зелените (MP) и ултралявото крило (V) претърпя пълно фиаско при гласуването на бюджета. Зелените, оглавявани от министърът на половото равноправие Марта Стеневи обявиха, че напускат правителството. Така коалицията се разпадпадна, а Андершон подаде оставка.

След поредица от катастрофални грешки през последните 5 години, рейтингът на лявата управляваща коалиция е катастрофално нисък и на всички е ясно, че след вота догодина страната най-вероятно ще има дясно-центриско правителство.

Но изборът на Магдалена Андершон за премиер, та дори и само за година, имаше символичен смисъл за всички шведи. Дори тези, които изобщо не симпатизират на левицата, гледаха до някаква степен положително на предложението и бяха горди, че страната им, бореща се постоянно за правата на жените, ще има за пръв път в историята си жена за премиер. И то точно в годината, в която Швеция чества "100 години демокрация"! Освен това шведите изобщо не са привърженици на разхищението на държавни пари за предсрочни избори.

Затова отношението към партията на Зелените в момента е буквално унищожително. През последната година Зелените са постоянно в центъра на събитията, но почти никога с добро. Едно от най-странните неща в Швеция в момента е, че страна, в която борбата с климатичните промени е изведена на най-преден план и всички плащат с одобрение умопомрачително високи екотакси, откровено ненавижда Зелената си партия. Рейтингът на Зелените е сведен до едва 5 процента.

В същото време гафовете им растат ежеминутно. Само преди два месеца, например, от партията на Стеневи внесоха предложение, чрез което се опитаха директно да се намесят в програмната схема на шведската обществена телевизия (SVT) и да бетонират партийните си интереси преди парламентарния вот. Зелените получиха такъв сериозен отпор от всички обществени и частни медии в Швеция, че едва 24 часа по-късно им се наложи да подвият опашка и да изтеглят предложението. Напускането им на управляващата коалиция сега предизвика абсолютно същата реакция. Нито една политическа формация не ги подкрепи.

Положението им се усложни още повече, след като се разбра, че са взели решението за напускане още преди гласуването на предложението за избор на Магдалена Андершон като министър-председател! Случи се нещо невиждано за Швеция: председателят на парламента Андреас Норлен, който е безпартиен и винаги спазва неутрален, дипломатичен тон, не успя да скрие раздразнението си този път.

Както отбелязяват шведските медии, за пръв път той отправя сериозна критика към някоя партия.

"Това, което се случва в момента рискува да предизвика дългосрочна криза не само в парламента, но сред политическите партии и шведската политика като цяло. Винаги се дистанцирам от междупартийните скандали, но този път не мога да не коментирам ситуацията", заяви Норлен и допълни: "От партията на Марта Стеневи трябваше да ми кажат много по-рано, че смятат да напуснат управляващата коалиция. Тогава въобще нямаше да подлагам на гласуване предложението за избор на Магдалена Андершон за премиер!"

Критично отношение изрази и лидерът на дясната партия, Модераторите (M) Улф Кристершон. "Ако не реагираме бързо, кризата може да се задълбочи", коментира той. Според политическият коментатор Виктор Барт-Коен случилото се е "срам".

От страна на Зелените заваляха обяснения, че са предупредили Андершон още преди вота. Пресслужбата на соцлидерката обаче разпространи съобщение, от което се вижда, че че смс-ът от Зелените е получен едва след избора й за министър-председател.

Сега всички чакат разговорите за номиниране на нов кандидат-премиер, които започват в понеделник. Модераторите вече дадоха да се разбере, че ако левицата отново не успее да се разбере, те са готови да предложат за премиер лидера си Улф Кристершон. И тяхното положение обаче не е много сигурно. Кристершон трябва да се моли за подкрепа от националистическата партия на шведските демократи (SD), оглавявана от Джими Окешон. Двете партии имат почти еднакъв рейтинг - 21 процента за модераторите и 20 за националистите. Окешон, който е бивш член на модераторите, не крие, че и неговата партия има премиерски амбиции. "Не съм сигурен, че ще подкрепим Кристершон", заяви Окешон, който в момента провежда среща на партийния си елит в Карлштад.

И левицата, и десницата не биха могли да формират кабинет без подкрепа от доскорошния партньор на социалистите - централистката партия (C) на Ане Льоф. Преди няколко месеца Льоф обяви, че е разочарована от политиката на левите и се дистанцира от тях. Тя обаче има противоречия и с десницата, което прави поведението на центристите абсолютно непредвидимо. По този начин и случващото се в шведската политика се очертава трудно за прогнози.