Доналд Туск: Срещата на Г-7 ще е тежко изпитание за единството на групата
Няколко хиляди протестиращи срещу срещата на върха тръгнаха на поход
Започващата днес среща на върха на Г-7 ще бъде тежко изпитание за единството и солидарността след една година, през която лидерите на богатите страни се затрудниха да намерят общ език, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от Ройтерс.
На брифинг с журналисти във френския град Биариц, където ще се състои срещата, Туск предупреди също, че търговските войни между седемте страни от групата ще накърнят още повече доверието помежду им.
Той отбеляза, че американският президент Доналд Тръмп използва митата като политически инструмент, който може да представлява опасност за целия свят.
Туск подчерта, че ЕС ще бъде "лоялен" на Франция, ако САЩ наложат мита на френските вина в отговор на новия данък за дигиталните компании, допълни ДПА.
Ако САЩ наложат мита на Франция, ЕС ще отговори подобаващо, каза председателят на Европейския съвет.
Туск заяви също така, че ще търси всякакви форми за сътрудничество с Лондон, но няма да сътрудничи за осъществяване на Брекзит без споразумение.
Туск попита риторично дали британският премиер Борис Джонсън иска за влезе в историята като господин "Без сделка".
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск каза още, че предпочита да бъде поканена Украйна, а не Русия, на следващата среща на върха на Г-7, тъй като той е против връщането на Москва в групата.
Смяташе се, че ще тръгне по пътя на демокрацията, върховенството на закона и човешките права, каза Туск по повод първоначалната покана към Русия да влезе в клуба, който се превърна в Г-8.
Днес ще се опитам да убедя събеседниците си, че ще бъде по-добре да поканим Украйна, разбира се като гост, за следващата среща на Г-7, каза Туск в Биариц.
Русия бе отстранена от групата, след като анексира Крим от Украйна през 2014 година. Доналд Тръмп предложи Москва да се завърне.
Разнородно множество от няколко хиляди души, протестиращи срещу срещата на върха на Г-7 в град Биариц в Южна Франция поеха на 4-километров поход до град Ирун на границата с Испания, предаде Франс прес, уточнявайки, че проявата е разрешена от властите.
Мирното шествие, в което организаторите предполагат, че участват най-малко 10 000 души, тръгна от пристанището на Андай. В проявата се включиха антикапиталисти, природозащитници, алтерглобалисти, баски симпатизанти и няколко десетки "жълти жилетки".
За разлика от властите, организаторите казаха, че не очакват насилие.
"Много важно е да покажем, че населението се мобилизира и че не е съгласно със света, който ни предлагат", заяви 47-годишна демонстрантка от баската алтерглобалистка организация "Бизи".