Блинкън отива за пострадалата от земетресенията Турция
Над 45 000 са вече жертвите на трусовете
След участието си в Мюнхенската конференция за сигурността американският държавен секретар Антъни Блинкън ще отпътува днес за Турция, където ще обсъжда каква допълнителна помощ може да окаже Вашингтон на Анкара в момент, в който страната се опитва да се справи с последиците от катастрофалните земетресения от 6 февруари, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Над 45 000 са вече жертвите на земетресенията в Турция и Сирия, а над 1 милион души останаха без дом. Цената на щетите вероятно ще превиши милиарди долари.
В дневния ред на Блинкън в Анкара ще бъде и въпросът за присъединяването на Швеция и на Финландия към НАТО. Турция блокира шведската кандидатура, като казва, че Швеция е убежище на членове на терористични групи. Неотдавна Анкара каза, че ще одобри само кандидатурата на Финландия.
Самолетът, с който пътува Блинкън, ще се приземи във военновъздушната база "Инджирлик" в южната провинция Адана, откъдето той ще отпътува с хеликоптер за засегнатите от трусовете райони.
Утре в Турция Блинкън ще има двустранни дискусии с външния министър Мевлют Чавушоглу. Очаква се и среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, според запознати източници.
САЩ изпратиха в Турция издирвателен екип, медицински помощи, техника за разбиване на бетон и отпуснаха хуманитарна помощ в размер на 85 милиона долара, в чийто обхват влиза и съседна Сирия.
Това ще бъде първата визита на Блинкън в Турция в качеството му на държавен секретар. Фактът, че посещението му идва две години, след като той пое поста, показва колко напрежение има в отношенията между двете страни. То ескалира, когато през 2019 г. Анкара закупи руски противоракетни системи. САЩ изразяват безпокойство от близките връзки на Турция с Москва, въпреки че хвалят Анкара заради някои от действия й от началото на руската инвазия в Украйна.
Напрежението между двете страни се засили и блокажа от Анкара на кандидатурата на Швеция за НАТО. Американският Конгрес подчерта, че ще се противопостави на продажбата на изтребители Ф-16 за Турция, докато Анкара не даде зелена светлина за членството в алианса на двете северноевропейски държави.
Администрацията на Байдън заяви на няколко пъти, че подкрепя продажбата на изтребителите и се въздържа да обвърже двата въпроса. Но вчера сенаторът демократ Крис Ван Холън каза, че няма да има одобряване на трансфер на Ф-16, докато Ердоган продължава да се противопоставя на присъединяването на Швеция и Финландия в алианса.
След Турция Блинкън ще посети и Гърция.