Бившият военен министър на Южна Корея, обвинен за военното положение, опита да се самоубие
Той е спасен, но се намира в ареста за злоупотреба с власт. Пхенян коментира след седмица мълчание "социалните вълнения" в Сеул
Бившият министър на отбраната на Южна Корея Ким Джон-хьон, обвинен, че е изиграл водеща роля в неуспешното въвеждане на военно положение в страната на 3 декември, е опитал да се самоубие в центъра за задържане, в който се намира, съобщи пред парламента висш представител на министерството на правосъдието, цитиран от Ройтерс.
Още по темата
Опитът му за самоубийство беше безуспешен и сега той е в стабилно състояние, съобщи пред депутати днес генералният комисар на Корейската служба за изпълнение на наказанията Ким Йон-хе.
Ким Джон-хьон беше арестуван, след като съдът в Сеул одобри заповед за ареста му по обвинения, че е изиграл ключова роля в размирици и е извършил злоупотреба с власт, предаде БТА.
Ким стана първият човек, арестуван във връзка с указа за военно положение от 3 декември, катопрезидентът на страната го обвини, че го е подвел и му поиска оставката.
След Ким властите задържаха също началникът на южнокорейската национална полиция и началникът на полицията в столицата Сеул са задържани за ролята, която са изиграли при прилагането на военното положение.
Впоследствие беше съобщено, че полицията претърсва канцеларията на южнокорейския президент Юн Сук Йол във връзка с издадения от него указ за военното положение.
Северна Корея за първи път коментира сътресението във властта в Сеул
Севернокорейската държавна информационна агенция КЦТА за първи път съобщи за продължаващите политически сътресения в Южна Корея след опита на президента Юн Сук-йол да въведе военно положение от страната, предаде Ройтерс.
Изненадващото обявяване на военно положение миналата седмица предизвика опасения от вакуум във властта и хвърли четвъртата по големина икономика в Азия и ключов съюзник на САЩ в конституционна криза, предизвиквайки трусове на дипломатическия и икономическия фронт, пише БТА.
След едноседмично мълчание КЦТА днес публикува статия, в която говори за нарастващи "социални вълнения" в южната си съседка в резултат на кризата с военното положение. Публикацията не съдържаше много коментари, а обръщаше внимание на съобщения в южнокорейски и международни медии, фокусирайки се върху поредицата от протести, към които се присъединиха над един милион души, призоваващи за импийчмънт на президента.
"Марионетката Юн Сук-йол, който вече беше изправен пред сериозна криза на управлението и пред импийчмънт, неочаквано обяви военно положение и пусна в действие оръжията на фашистката диктатура срещу народа", заяви КЦТА.
"Неговият безумен акт, напомнящ за преврата по време на военната диктатура преди десетилетия, беше категорично осъден от всички слоеве на обществото, включително от опозиционната партия, и допълнително взриви общественото желание за импийчмънт", допълва севернокорейската агенция.