Беларус извози 100 мигранти от границата с Полша, хиляди са пред оградата
Правителството във Варшава се готви кризата да се проточи с години
Беларуските власти започнаха да извозват имигранти от границата с Полша. Сто души са били превозени в топли помещения, заяви управителят на Гродненска област, цитиран от агенция ТАСС.
Според полските власти обаче поне 2 000 души остават пред граничната ограда. Опитите за проникване на полска територия продължават.
Полските сили за сигурност използваха вчера сълзотворен газ и разположиха водни оръдия, за да отблъснат мигранти, които ги замеряха с камъни, опитвайки се да преминат границата. А днес отчетоха за вчерашния ден 161 опита за нелегално преминаване на границата. Всички са били неуспешни, но 9 полски служители са пострадали в сблъсъците. За нови опити бе съобщено и тази сутрин.
"Ситуацията на полско-беларуската граница няма да бъде разрешена бързо. Трябва да се подготвим тя да продължи месеци или дори години", каза министърът на отбраната Мариуш Блашчак пред полското обществено радио.
Полското правителство ще започне да изгражда нова ограда по беларуската граница към средата на декември. Планира се съоръжението да обезпечи 180 от общо 418 километра на общата граница и да бъде завършено през първата половина на 2022 година. Не е ясно как ще бъде финансирана оградата - Европейската комисия засега отказва да отпусне средства, въпреки натиска от няколко държави-членки на ЕС.
В същото време от беларуска страна бяха дадени признаци за отслабване на мигрантския натиск.
От Беларуския Червен кръст съобщиха днес, че се планира поне 1 000 от имигрантите на границата да бъдат преведени в логистичен център край Кузница. От министерството на транспорта в Минск потвърдиха за агенция ТАСС, че за утре е насрочен евакуационен полет на Иракските авиолинии. Предполага се, че с него доброволно за родината си ще заминат 200 души.
Меркел и Лукашенко проведоха нов телефонен разговор
Германската канцлерка Ангела Меркел и беларуският президент Александър Лукашенко проведоха днес нов телефонен разговор на фона на миграционната криза по границата между Беларус и Полша, предаде Ройтерс, като се позова на агенция БелТа. Това е втори телефонен разговор между Меркел и Лукашенко за тази седмица. В понеделник двамата лидери обсъдиха предоставянето на хуманитарна помощ за бежанците и мигрантите, блокирани на границата на Европейския съюз с Беларус.
Говорителят на Меркел Щефен Зайберт каза, че в днешния разговор канцлерката е подчертала, че е необходимо да се позволи на ООН и Европейската комисия да осигурят помощ за мигрантите по границата между Беларус и Полша.
В. "Билд" съобщи, че при първия разговор Меркел не е изключила възможността за непряка финансова помощ за изграждане на бежански приюти. В публикацията не се споменава за кого би могла да бъде евентуалната помощ, нито на чия територия може да бъдат построени приютите. В материала се отбелязва, че при всички случаи евентуалните договорености трябва да бъдат одобрени от всички страни в ЕС, посочва ТАСС.
Според БелТа при днешния разговор Меркел и Лукашенко са се съгласили, че проблемът с мигрантите на границата трябва да бъде обсъден от Беларус и ЕС.
Канцеларията на беларуския президент заяви, че той се е договорил с германската канцлерка за провеждане на преговори с ЕС във връзка с миграционната криза, посочва ДПА.
Лукашенко, често наричан "последния диктатор в Европа", не е признат от никоя от страните в ЕС за легитимен лидер на Беларус след спорните избори миналата година и репресиите на властите срещу несъгласните с режима.
Първият разговор на Меркел с Лукашенко тази седмица предизвика критики както в Германия, така и извън нея.
Външнополитическият говорител на партията "Съюз 90/Зелени" Омид Нурипур определи разговора като "опустошителен".
Говорителят на Меркел защити разговора. "Тя проведе този телефонен разговор в тясна координация с Европейската комисия и след контакти с важни партньори, в частност в региона", заяви Зайберт.
Говорителят на полското правителство Пьотър Мюлер определи разговора като "недобра стъпка". По думите му разговорът е бил "в определено отношение приемане на неговото (на Лукашенко) избиране".
Полският вицепремиер Ярослав Качински отправи по-широки критики, като каза, че е необходимо "интернационализиране" на проблема по границата, "но не по такъв начин, при който се говори през главите ни".