Бурята "Борис" отне живота на един човек в Полша. Пожарникар загина по време на спасителна операция в Долна Австрия. Четирима души се водят за изчезнали в Чехия, а в Румъния жертвите са четири. 

Критична остава ситуацията в Централна Европа, след като стихията причини проливни дъждове, наводнения и прекъсвания на тока и на транспортни връзки, наложи евакуация на редица населени места.

Язовир в югозападната част на Полша преля късно снощи вечерта след обилните валежи в страната, предаде ДПА.

Властите съобщиха, че язовирът в Мендзиздройе е прелял въпреки усилията за източване на водата и предотвратяване на бедствието. Регионалната служба за управление на водите във Вроцлав определи ситуацията като критична, което наложи евакуация от села с по-ниска надморска височина.

Язовирната стена е построена в началото на 20-и век в долината Клодзко на границата на Полша с Чехия и е с височина 29 метра. Резервоарът за контрол на наводненията на язовира може да побере почти един милион кубически метра вода.

От петък сутринта в Югозападна Полша са паднали повече дъждове, отколкото по време на т.нар. хилядолетен потоп през 1997 г.

Пожарникарят загина по време на спасителна операция в Долна Австрия, заяви местната провинциална управителка Йохана Микл-Лайтнер, цитирана от Франс прес.

В Австрия 42 общини са обявени за зони на бедствие заради проливните дъждове и наводненията. Ситуацията е особено напрегната по поречието на реките Камп и Кремс, които се вливат в Дунав.

Щефан Пернкопф, заместник-ръководител на провинция на Долна Австрия, заяви, че защитните съоръжения в региона, които бяха укрепени след тежките наводнения през 2002 г., са проектирани да издържат на наводнения, които се случват статистически веднъж на 100 години.

Въпреки това, тъй като се очаква проливните дъждове да продължат, метеоролозите предупреждават, че ситуацията може да се влоши. Според тях Дунав може да достигне нива, които се наблюдават веднъж на 30 години в австрийските райони Вайнвиртел и Моствиртел.

Чехия също се опитва да се справи с тежките наводненията, причинени от проливни дъждове. Спука се язовирна стена в Южна Бохемия, местните жители са в готовност за евакуация. 50 хиляди души в страната са без електричество. Евакуирана е болница в Бърно. В помощ на населението са мобилизирани 100 хиляди спасители. 

Четири са жертвите на водния потоп в Източна Румъния, информират от Главният инспекторат за извънредни ситуации в прессъобщение, изпратено и до редакцията на БТА. Първоначално местните и световните агенции съобщиха за петима загинали. От инспектората уточняват, че петата жертва е човек, починал преди два дни и то не в следствие на лошото време.

Проливните дъждове и силният вятър причиниха щети в 19 селища в осем окръга на страната. Изкоренени са десетки дървета, които са повредили автомобили и са блокирали пътища. Властите изпратиха текстови съобщения до жителите с предупреждения за опасно време.

Над 252 души са евакуирани до момента от най-тежко засегнатите окръзи - Галац и Васлуй. Повече от 5000 домакинства са засегнати. На места водата стига 1,70 м. Някои хора са били принудени да се качат на покривите на къщите си, докато дойдат спасителни екипи да ги освободят от водния капан, предават Аджерпрес и Диджи24. Гражданската защита разпространи видеокадри, на които се вижда екип, който евакуира възрастен мъж с малка лодка.

Румънският премиер Марчел Чолаку нареди на Националната администрация за държавни резерви и социални проблеми спешно да отпусне помощ на пострадалите от наводненията в окръг Галац. Хората, засегнати от природната стихия, ще получат вода и храна (месни консерви, зеленчуци, пастет, конфитюр, захар и сирене) за период от седем дни и ще бъдат временно настанени в 50 новоизградени модулни жилища, оборудвани с всичко необходимо за временен престой. Предстои да бъдат създадени още 200 по искане на премиера.

"Разполагаме с цялата необходима логистика за бърза реакция, включително хеликоптери за спешна помощ. Ще помогнем на хората, засегнати от наводненията с всичко необходимо", каза премиерът Марчел Чолаку, който посети Слобозия Конаки и община Пекя - две от силно засегнатите населени места в окръг Галац.

Междувременно местните власти съобщиха, че са осигурили на пострадалите 866 места за настаняване, разпределени в студентски общежития, спортни зали, различни социални центрове.

Драматичните последици от природното бедствие тепърва ще се оценяват. Местните хора все още са в шок от яростта на водата, която помете всичко по пътя си, предават местните медии.

 

Местните метеоролози съобщават, че такива рекордни валежи не е имало от 2013 г., а падналите количества се равняват на такива за три месеца. Националният институт по хидрология и управление на водите издаде жълт код за наводнения и опасност от прииждане на реките в Добруджа.

На този фон метеоролозите издадоха нови предупреждения за времето. Червен код за поройни дъждове е в сила за Галац и Васлуй. Ще вали и в западната част на страната, където е в сила жълт код за валежи.

От десетина дни се следят процесите, които доведоха до циклона "Борис". Действително валежите у нас са само косъм в сравнение със случващото се в Централна Европа, каза климатологът Симеон Матев пред NOVA. Застудяването ще достигне и Черноморието, но няма да е както е в Западна България. Днес отново ще превали. Вторник и сряда по-вече слънчеви часове и температури над 20 градуса.Трите почивни дни в края на седмицата ще са съпътствани с приятно време.