В изявление от Белия дом американският президент Джо Байдън се обърна към руския народ, като заяви, че не вярва Русия да желае война с Украйна.

"Обръщам се към руския народ - вие не сте ни врагове. И аз не вярвам, че искате кървава и разрушителна война срещу Украйна, страна, с която имате толкова дълбоки връзки, обща история и култура", заяви американският президент, цитиран от ТАСС. 

В речта си Байдън напомни за Втората световна война, в която войниците на много държави се сражаваха заедно.

"Преди 77 години нашите народи се сражаваха и се жертваха рамо до рамо, за да прекратят най-страшната война в историята. Втората световна война беше предизвикана. Ако сега Русия нападне Украйна, това ще бъде война по избор или война без повод и причина", заяви американският президент.

Байдън беше категоричен, че нито САЩ, нито НАТО са разположили ракети в Украйна, нито пък имат такова намерение. Руснаците не са мишена, гарантира държавният глава.

"Не сме се прицелили в руския народ. Не се опитваме да дестабилизираме Русия", каза Байдън. Американският президент потвърди, че е изпратена военна техника на Украйна, за да й помогнат, но не възнамерява да изпраща войски в Украйна в случай на военни действия и ще се придържа към принципа на колективна отбрана на НАТО. 

В изявлението си той подчерта, че руско нападение срещу Украйна остава напълно възможно, но трябва "да се дадат всички шансове на дипломацията".

"Изтеглянето на руските войници от украинската граница, за което спомена Москва, би било положителна стъпка, но "на този етап не сме потвърдили", че то наистина е започнало, добави той. Все още в близост до границата има над 150 000 руски военни, заяви още американският президент, цитиран от Франс прес.

Байдън предупреди, че западните санкции срещу Русия в случай на нашествие в Украйна са изготвени. Според него те ще поставят "под натиск най-големите им финансови институции и ключови индустрии".

Той повтори, че по спорния газопровод "Северен поток 2" между Русия и Германия няма да потече синьо гориво в случай на руска атака. Той заяви също така, че е готов да отговори на всяка асиметрична атака срещу САЩ и техните съюзници от НАТО, в това число кибератаки.

По-рано днес с него разговаря френският президент Еманюел Макрон. Двамата президенти изразиха единодушие, че съобщението за руско изтегляне от границата с Украйна трябва да бъде потвърдено, а Елисейският дворец го определи като "окуражаващ, но крехък първи сигнал", предаде Франс прес.

В продължил около час телефонен разговор двамата лидери призоваха за запазване на "пълна координираност" по отношение на руския президент Владимир Путин, уточни френското президентство.

Днешният разговор между Макрон и Байдън, който е четвърти от началото на кризата, се състоя след като Москва обяви, че е наредила на някои части от руската армия, съсредоточени край украинската граница, да се върнат в гарнизоните си.

Снимка: БТА

"Седмица след посещението на президента Макрон (в Москва и Киев) смятаме, че имаме някои основания за надежда", подчерта Елисейският дворец, отбелязвайки, че тези първи стъпки на деескалация са в съзвучие с онова, което е казал Путин на Макрон.

"Наблюдава се динамика, която трябва да се потвърди, но всичко е много несигурно. Предвид мащаба на руското военно присъствие, което остава внушително, много неща все още са възможни", посочи френското президентство. "Разположените сили трябва да бъдат значително съкратени, за да се нормализира ситуацията", допълни то.

В дипломатически план Макрон ще продължи контактите с другите страни и съвсем скоро ще разговаря с германския канцлер Олаф Шолц след връщането му от Москва, а вероятно и с украинския президент Володомир Зеленски.

Трябва да се създадат перспективи за всички страни и да се набележат нови срокове по трите приоритета: военна деескалация на украинската граница, възобновяване на преговорите за Донбас в "нормандски формат" (Русия, Украйна, Франция и Германия) и начало на по-широки преговори по въпроса за сигурността в Европа, заяви Париж.

Самият германски канцлер Олаф Шолц пък коментира след срещата си с Путин, че признаването от Русия на Донецка и Луганската народни републики ще е "политическа катастрофа" и нарушение на Минските договорености.

В същото време от Кремъл подходиха с ирония на предупрежденията за руско нападение над Украйна на 16 февруари през нощта. Прессекретарят на руския президент - Дмитрий Песков, дори препоръча на украинците да си навият будилника. Според британските таблоиди руската атака ще започне в 3 часа през нощта, местно време. Това написа Mirror, позовавайки се на източници от американското разузнаване, които предупредили за това кореспондента на изданието в Киев. Sun също посочи 3 часа през нощта за начало на руската инвазия, според данни на американското разузнаване.

"Най-добре за тях да си навият часовника за този час и сами да се убедят", каза пред РИА Новости Дмитрий Песков, попитан дали украинците да будуват, или да спят спокойно.

Украйна пък поиска спешна среща с Русия и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), след като руският парламент призова Кремъл да признае независимостта на контролираните от бунтовниците райони в Украйна, съобщи агенция Интерфакс Украйна, на която се позовава Ройтерс. ОССЕ е наблюдател в конфликта в Източна Украйна от 2014 г. насам.

По-рано днес Държавната дума на Руската федерация прие резолюция незабавно да изпрати на президента на Путин призив за признаването на така наречените Донецка и Луганска народни републики, посочва Интерфакс Украйна.