Сваленият сирийски президент Башар ал Асад е в Москва със семейството си, съобщиха руските държавни медии.

"Русия, по хуманитарни съображения, им предостави убежище", предаде руската държавна медия  ТАСС, цитирайки източник в Кремъл.

Имаше много спекулации относно местонахождението на Асад след съобщенията, че е избягал със самолет от Дамаск, преди бунтовниците да пристигнат там, а по-късно е изчезнал от радарите, което породи въпроси дали не е загинал. Според Сирийския център за наблюдение на човешките права отпътуването на Асад е станало в най-голяма дискретност. Той е отлетял с частен самолет от международното летище на сирийската столица вчера вечерта в 22 ч. местно време. 

"Асад напусна поста и страната след вътрешносирийски преговори", отбелязва още ТАСС. По-рано руското външно министерство заяви, че Асад е подал оставка след преговори с известен брой участници във въоръжения конфликт на територията на Сирия. Той е дал инструкции да се пристъпи към трансфер във властта по един мирен начин, поясни говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

Москва смята за необходимо да възобнови преговорите за разрешаване на ситуацията в Сирия под егидата на ООН. Лидерите на въоръжената сирийска опозиция гарантираха сигурността на руските военни бази и дипломатически институции в Сирия, отбелязва още ТАСС.

Междувременно генералният секретар на ООН Антонио Гутериш приветства края на "диктатурата" на президента Башар Асад в Сирия, предаде Франс прес. По данни на неправителствени организации от началото на настъплението на бунтовниците, които превзеха сирийската столица Дамаск и свалиха от власт Асад, до момента в Сирия са загинали 910 души, 138 от които мирни жители, допълни АФП.

"САЩ не са сигурни къде се намира в момента сваленият от власт сирийски президент Башар Асад, говори се, че е в Москва", заяви американският президент Джо Байдън. "Той трябва да понесе отговорност, след като най-сетне режимът му падна. Нито Русия, нито Иран или "Хизбула" успяха да защитят този режим", заяви американският държавен глава в публично становище по въпроса със ситуацията в Сирия след среща със съветниците си.

"Това е момент на риск и несигурност. САЩ ще подкрепят съседите на Сирия по време на преходния политически период в тази страна", добави Байдън, цитиран от Ройтерс.

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС е готов да помогне за възстановяването на една Сирия, която защитава всички малцинства след падането от власт на Башар Асад, предаде Франс прес.

"Европа е готова да подкрепи съхранението на националното единство на една сирийска държава, която защитава всички малцинства", заяви Фон дер Лайен в Екс.

Тя определи свалянето от власт на Асад като историческа промяна за региона, която отваря възможности, но не е без рискове.

"Режимът на Асад, ключова брънка в иранската ос на злото, падна. Това е пряк резултат от ударите, които ние нанесохме на Иран и на "Хизбула", основните поддръжници на режима на Асад. Това предизвика верижна реакция в Близкия изток сред тези, които се стремят да се освободят от този репресивен и тираничен режим", заяви израелският министър-председател Бенямин Нетаняху по време на посещение на границата със Сирия днес.

Той каза, че кабинетът е упълномощил израелските Сили за отбрана "да поемат контрол върху буферната зона и прилежащите ѝ командни постове", посочвайки: "Ние няма да позволим на чужди сили да се установят на нашите граници".

Нетаняху не направи коментар относно израелски удари, насочени срещу сирийски и ирански оръжейни запаси, с цел да не попаднат те в ръцете на ислямистките бунтовници. Той не коментира и информациите, че израелски сили са превзели позиции на сирийската армия на планината Хермон.

На 27 ноември членове на опозиционни въоръжени групировки започнаха широкомащабна офанзива срещу правителствени позиции в провинциите Алепо и Идлиб. До вечерта на 7 декември противниците на Асад превзеха няколко големи града - Алепо, Дейр ез Зор, Дараа, Хама и Хомс. На сутринта те влязоха в Дамаск, след което армейските части напуснаха града.